Děje se tak v reakci na ohlášené masové shromáždění, které opoziční vůdkyně iniciovala na protest proti dočasnému zrušení ústavy. Tu odvolal v sobotu vládnoucí generál Mušaraf v rámci stavu pohotovosti.

Ve vazbě zatím skončilo na podle BBC na 700 lidí. „Policie odváděla přes noc členy naší strany ze svých domovů,“ uvedla mluvčí Pákistánské lidové strany Farzana Raja agentuře Reuters. Vláda však tuto hromadnou perzekuci odmítá.

Poslední zásah vyvolala pravděpodobně její výzva před budovou parlamentu. „Naše země je ohrožena extrémismem šířeným diktaturou,“ řekla podle CNN Bhuttová na tiskové konferenci a přislíbila na pátek protestní akce navzdory zákazu shromažďování a na příští týden hromadný pochod na Islamabád.

Opoziční vůdkyně požaduje obnovu ústavy, volby podle původního programu a rezignaci prezidenta Mušarafa na funkci vrchního velitele ozbrojených sil. Mimoto žádá i propuštění právníků, soudců a všech aktivistů zadržených v posledních dnech. Vláda však varuje, že akce jsou proti nařízením stavu pohotovosti a policie bude muset zasáhnout.

Požadavky Bhuttové částečně podpořil i americký prezident George Bush, který telefonicky mluvil s prezidentem Mušarafem. „Má zpráva byla velmi prostá. Spojené státy si přejí volby podle termínu a abyste si sundal uniformu,“ sdělil americký prezident televizi CNN. Poznamenal také, že generál Mušaraf je i nadále nepostradatelný spojenec v boji proti terorismu. Jeho slova potvrdil i náměstek amerického státního tajemníka John Negroponte. „Žádna země neudělala od 9. 11. tolik pro potrestání Talibanu a Al-Kájdy,“ uvedl v reakci na poslední události.