VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze světa

26.5.2017

Prezident Kiska povýšil in memoriam odbojáře Gabčíka na generálmajora

V roce 1942 se podílel se na atentátu na zastupujícího říšského protektora a spolutvůrce holokaustu Reinharda Heydricha. Nyní byl odbojář a hrdina Jozef Gabčík slovenským prezidentem Andrejem Kiskou in memoriam povýšen na generálmajora.

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO
26.5.2017

Další krvavý útok na křesťany v Egyptě. Zemřelo téměř třicet lidí

Další střelecký útok v Egyptě šokoval svět. V pátek neznámí ozbrojenci zaútočili na skupinu koptských křesťanů. Podle posledních upřesnění z Egypta zahynulo při útoku 28 lidí a přibližně stejně tolik bylo zraněných. K útoku se v sobotu přihlásil Islámský stát.

26.5.2017

Ženě při výbuchu v Manchesteru zachránil život mobil, zastavil střepinu

O velkém štěstí může mluvit pětačtyřicetiletá Lisa Bridgettová. Patří sice k těm, které v pondělí zranil sebevražedný atentátník Salman Abedi, mohla být však mezi dvaadvaceti oběťmi. Život jí totiž pravděpodobně zachránil mobilní telefon.

26.5.2017

Šestkrát unikl vrah z Alabamy trestu smrti, popravili ho až po 35 letech

V roce 1982 spáchal nájemnou vraždu. Přes třicet let se odsouzenému vrahovi dařilo díky různým kličkám a řadě odvolání unikat trestu smrti. Díky tomu si vysloužil přezdívku „Houdini cely smrti". Až v noci na pátek ho americký stát Alabama v 75 letech popravil injekcí.

26.5.2017

NATO se zapojí do koalice proti Islámskému státu, rozhodl summit

Severoamerická aliance podpořila mezinárodní koalici bojující v Iráku a Sýrii s Islámským státem. Na summitu NATO přislíbila pomoc proti této teroristické organizaci. Podle generálního tajemníka aliance Jense Stoltenberga to ovšem neznamená, že se zapojí do bojových operací. Jde prý hlavně o politickou podporu.

AKTUALIZOVÁNO
26.5.2017

Útok v Manchesteru: razie pokračují, Británie už opět spolupracuje s USA

/VIDEO/ Policie v Manchesteru informovala, že v souvislosti s pondělním teroristickým útokem na koncertě zpěvačky Ariany Grandeové zadržela desátého podezřelého. Naposledy provedla razii v pátek v ranních hodinách ve čtvrti Moss Side. Britská policie navíc dnes obnovila výměnu bezpečnostních dat se Spojenými státy americkými.

26.5.2017

Černá statistika armády USA. Při útoku na IS v Iráku zemřelo 105 civilistů

Spojené státy americké přiznaly, že během březnového leteckého útoku na základny Islámského státu v Mosulu bylo zabito nejméně 105 civilistů. Za hrozivou bilanci může podle Pentagonu především druhý nálet, při kterém došlo k druhotnému výbuchu. Ten měl za následek zřícení budovy plné lidí.

26.5.2017

FBI vyšetřuje kvůli „ruské kauze" i Trumpova zetě Kushnera

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se podle amerických médií zajímá o zetě a poradce Donalda Trumpa Jareda Kushnera. Důvod? Údajné ruské ovlivňování amerických prezidentských voleb.

26.5.2017

Nechceme levné pracovní síly z východní Evropy, vzkazuje Macron

Emmanuel Macron, který se soustředil na evropskou integraci a kladl důraz na obnovení sil Evropské unie, chce omezit levné východoevropské pracovníky, kteří ohrožují francouzskou zaměstnanost, sociální výhody a daňové zatížení.

25.5.2017

Zase můžete cestovat. Soud pozastavil Trumpův protiimigrační dekret

Když na začátku svého vládnutí v Bílém domě omezil prezident Donald Trump vstup do země občanům zemí, kde převládá muslimské obyvatelstvo, postavili se proti jeho rozhodnutí nejen obyvatelé USA na protestních akcích. Své slovo řekl k naplnění Trumpových předvolebních slibů i soud.

25.5.2017

Ekologické pití pro heavymetalisty. Na festival ve Wackenu staví pivovod

Open air festival v severoněmeckém Wackenu zvýší každoročně v srpnu počet lidí pohybujících se v tomto malém městečku z 1800 na až 75 tisíc. Protože je festival věnovaný heavymetalové hudbě, patří k ní pochopitelně i dostatek dobrého moku. Místo desítek kamionů se sudy piva přivede populární nápoj do festivalového areálu pivovod. Jeho stavba už byla zahájena. Ten dopraví rychle a bezpečně pivo z městečka až k místu, kde se akce koná.

25.5.2017

Erdogan v bruselských kleštích. Jednal s Merkelovou i Macronem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se musel v Bruselu na summitu NATO podívat přímo do očí těm, které v uplynulých měsících na dálku urážel. Setkal se s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. I když s pohledem do očí má v případě Angley Merkelové prezident Turecka problémy. Při jednáních v únoru v Ankaře se turecký prezidnet očnímu kontaktu s kancléřkou v maximální možné míře vyhýbal.

25.5.2017

Macron už není Pan čistý. Ministr z jeho strany kryl divné transakce

Nový francouzský prezident sliboval, že vyčistí francouzskou politiku od starých elit a zvyků. Vyhrál proto, že jeho soupeře Francoise Fillona potopila aféra s malými domů pro vlastní ženu a děti ze státních peněz. Teď se Emmanuelu Macronovi může stát totéž a navíc od nejbližšího kolegy v nově založené straně REM (La République En Marche!)

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO
25.5.2017

V Bruselu bez rukaviček. Problémem bude Turecko, rozpočet, teror a možná i Rusko

Podle článku 5 zakládací listiny Severoatlantické aliance je útok na jednoho člena NATO útokem na celou alianci. To platilo bez výhrady v době studené války. Bude to platit i v éře nového amerického prezidenta Donalda Trumpa?

25.5.2017

Královna Alžběta v Manchesteru. Dodávala Britům odvahu po vzoru svého otce

Britští panovníci své poddané neopouštějí. Bolest Britů je ji jejich bolestí. Královna Alžběta II. si dobře pamatuje, když její otec, král Jiří VI. neopustil za 2. světové války ani při německých náletech Londýn a přicházel je po ničivých útocích povzbudit. Nezapomněl třeba na obyvatele města Coventry, kde německé letectvo srovnalo v listopadu 1940 centrum se zemí a dodnes jsou zde jako memento trosky katedrály.

25.5.2017

Muž na Měsíci se objevil před 56 lety

Washington lapá po dechu, může za to Gagarin. Odstartoval z kosmodromu Bajkonur, obkroužil Zemi a Sovětskému Svazu připsal ohromný propagandistický úspěch. Americký prezident Kennedy okamžitě svolá zasedání vlády. 25. května 1961 se narodí vesmírný program Apollo, jehož rodiči bude 400 tisíc Američanů.

25.5.2017

Bitka u Zborova. Ochráncům lidských práv se nelíbí zásah policistů proti Romům

Zásah policie proti dvěma Romům, kteří se do sebe ostře pustili v osadě u slovenské obce Zborov v okrese Bardějov v polovině dubna tohoto roku, je předmětem ostrých diskusí. Policisté se v napjaté atmosféře snažili oddělit fyzicky dvě komunity Romů a údajně při tom zaútočili i na romské děti.

25.5.2017

Obama v Berlíně: Nemůžeme se skrýt za zdí

Bývalý americký prezident Barack Obama se v Berlíně setkal s kancléřkou Angelou Merkelovou a na společné debatě před zraky tisíců diváků vyzval k větší otevřenosti.

25.5.2017

Slovenský generální prokurátor chce zakázat Kotlebovu stranu

Slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár dal na Nejvyšší soud podnět na rozpuštění strany ĽSNS Mariana Kotleby. Nejvyšší soud v roce 2005 už jednu Kotlebovu stranu rozpustil, byla to Slovenská pospolitosť - Národná strana.

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO
25.5.2017

Útok v Manchesteru: Abádí měl "pojistku mrtvého muže"

Policie vyšetřující bombový útok na halu v britském Manchesteru přestala sdílet informace s USA po úniku do médií. Britští představitelé byli rozhořčeni, když se objevily fotografie haly těsně po útoku v amerických médiích. Podle posledních informací atentátník Salmán Abádí cestoval přes Prahu do Německa. Britská premiérka Theresa Mayová chce celou záležitost projednat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem během dnešního summitu NATO v Bruselu.

25.5.2017

Norové chtějí spojit hyperloopem Oslo a Kodaň

Norská Strana zelených požaduje, aby novátorská koncepce dopravy Hyperloop, založená na vakuovém tunelu a vyvinutá americkým vizionářem Elonem Muskem, byla v průběhu 20 let vybudována mezi dvěma skandinávskými městy Oslem a Kodaní.

25.5.2017

Trump přijel do Bruselu. Na programu má „těžké" rozhovory

Americký prezident Donald Trump je v Bruselu. Na programu má to, co jeho tým popisuje jako „těžké" rozhovory s dalšími členy vojenské aliance NATO. Trump se také má setkat s úředníky Evropské unie. Postoj amerického prezidenta vůči NATO a EU zůstává kritický.

24.5.2017

Dva sebevražední atentátníci zabili tři policisty v Jakartě

Ve východní části hlavního města Indonésie Jakarta se ve středu večer odpálili v blízkosti autobusové zastávky dva sebevražední atentátníci. Výbuchy zabily tři indonéské policisty a zranily dalších deset lidí. Uvedla to agentura Reuters.

24.5.2017

Čtyři podezřelé islamisty zatkla před Obamovou návštěvou německá policie

Německá policie provedla v Berlíně zátah, při němž zatkla i čtyři muže podezřelé z napojení na Islámský stát. Akce předcházela očekávanému příjezdu stovky tisíc návštěvníků, které má německá metropole uvítat už ve čtvrtek.

24.5.2017

Policie zatkla otce a bratry atentátníka z Manchesteru

V libyjském hlavním městě Tripolis byli zatčeni otec a bratr Salmana Abediho, pachatele pondělního bombového útoku v britském Manchesteru. Druhý atentátníkův bratr byl zadržen v Británii. Uvedla to agentura Reuters.

DOTYK.CZ
24.5.2017

Auroru, symbol bolševické revoluce, seřídil mág z Moravského Krasu

Aurora, to je latinsky záře. Křižník Aurora, který se v bolševické symbolice zařadil po bok Lenina či symbolu srpu a kladiva, spustili na vodu přesně před 117 lety. Tříkomínové plavidlo historicky zazářilo v 9.45 hodin večer 7. listopadu 1917, kdy svými výstřely zahájilo bolševický puč známý jako Velká říjnová revoluce. Nebýt ale renomované firmy Erich Roučka z Blanska, možná by dějiny vypadaly jinak.

24.5.2017

Trump chce snížit příspěvek OSN, ta varuje, že nedokáže pokračovat v práci

Pokud americký prezident Donald Trump skutečně sníží finanční prostředky, které Spojené státy poskytují Organizaci spojených národů, nebude tato organizace schopna pokračovat v práci. Uvedl to její mluvčí. OSN chce s Washingtonem jednat o možné finanční reformě.

24.5.2017

Policie z Manchesteru: útočník nejednal sám, jde o síť, kterou rozplétáme

Britští vyšetřovatelé se snaží zmapovat poslední pohyb sebevražedného atentátníka Salmána Abádího. Podle nich byl součástí širší teroristické sítě.

24.5.2017

Britové vypustili největší vzducholoď světa. Je delší než Airbus A380

/FOTOGALERIE/- Britský Airlander 10 je se svými 92 metry delší než největší Airbus A380. A samozřejmě je také největší vzducholodí dneška. Nyní je po loňské havárii opět zpátky ve hře o komerční nasazení. Absolvoval totiž bez potíží svůj v pořadí třetí zkušební let.

24.5.2017

Jiná tvář Manchesteru: solidarita i jídlo zdarma

Po úterním bombovém útoku v hale v britském Manchesteru ve městě nezavládl jen smutek a beznaděj. Tragická událost naopak ukázala pozitivní reakce místních obyvatel a snahu pomoci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies