O novém prezidentovi má možnost rozhodnout na 17 milionů oprávněných voličů. Největší šance na vítězství má dosavadní prezident Hamíd Karzáí, avšak bez nadějí nejsou ani jeho bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh a bývalý ministr financí Ašraf Ghaní.

Nad volbami však leží stín násilností, které jsou dílem extremistického hnutí Taliban, jež hrozilo narušením voleb a vyzývalo obyvatelstvo k jejich bojkotu. Přetrvávají obavy z krvavých útoků talibanců. Špatnou bezpečnostní situaci v zemi ještě ztěžuje geografická situace země – náročný terén a nedostačující infrastruktura.

Nepište o problémech, žádali novináře

V obavách, aby násilnosti průběh hlasování nenarušily, se vláda snažila přesvědčit afghánské i zahraniční novináře, aby o případném násilí při procesu neinformovali. Ti to však odmítli.

Na volby dohlíží statisíce příslušníků afghánských i zahraničních bezpečnostních sil a také přes sto tisíc pozorovatelů ze zahraničí i z domova.

O úřad hlavy státu se uchází celkem 36 kandidátů včetně několika žen. Pokud žádný uchazeč neobdrží dnes absolutní většinu hlasů, postoupí dva nejúspěšnější do druhého kola, které by se pak konalo v říjnu.

Kromě prezidenta Afghánci volí také zastupitele do 34 provinčních ú­řadů.

Předběžné výsledky by měly být známy 3. září, konečné o dva týdny později.