Brusel/Varšava - Poziční válka. Právě těmito slovy by se daly popsat rusko-polské vztahy, které zatěžují celou Evropskou unii. Již rok a půl totiž obě země vedou spor o maso, kvůli němuž Poláci blokují jednání Bruselu s Moskvou.

Prolomit ledy se stále nepodařilo. Naposledy o víkendu zkrachovalo jednání eurokomisaře pro zdraví a ochranu spotřebitelů Markose Kyprianoua s ruským ministrem zemědělství Alexejem Gordejevem.

"Zůstává při starém," řekl v neděli polský premiér Jaroslaw Kaczyński. "Dokud nebude problém vyřešen, nebudeme souhlasit se zahájením rozhovorů o nové smlouvě," dodal.

Argumenty obou stran jsou přitom stále stejné.

Poláci dováželi nekvalitní maso, které nesplňovalo hygienické normy, říká Moskva.

Je to politická šikana, nejsme o nic horší než zbytek EU, brání se Varšava. 

Nová partnerská dohoda, kterou Poláci blokují od loňského listopadu, je přitom klíčová: Brusel si od ní slibuje zajištění stabilních dodávek ropy a plynu.

Vetem hrozí i Litevci

Rusko-evropskému summitu v Samaře, který se koná již za měsíc, tak hrozí krach. Kromě Poláků jsou totiž jednání odhodláni blokovat také Litevci. Ti zase chtějí po Bruselu větší angažmá v kauze rafinérie v Mažeikiu, kam Rusko přestalo dodávat ropu.

ČTĚTE VÍCE: EU chybí sebevědomí vůči Rusku, říkají Litevci

EU přitom s Moskvou musí jednat v rukavičkách. Jakékoliv zmínky o nedemokratických poměrech a nespolehlivosti v dodávkách surovin totiž na Moskvu působí jako červený hadr na býka.

Vzdát se monopolu? Nejsme masochisté…

"Říkají nám, abychom se vzdali monopolu na ropovody. Jako bychom snad byli masochisté," napsal ve své analýze pro agenturu Ria Novosti vlivný ruský politolog Sergej Karaganov.

Na oboustranně špatné vztahy s Ruskem si nedávno stěžoval také eurokomisař pro obchod, Brit Peter Mandelson. Podle něj jsou kontakty EU a Ruska jak za studené války.

ČTĚTE VÍCE: Vtahy s Ruskem? Jak za studené války, zní z Bruselu