Jednu věc ale dvaapadesátiletý lékař netušil. Muž, který ho "naverboval" a přiměl ho přednést slib v jednom bytě v Bronxu, byl ve skutečnosti agent FBI vystupující pod jménem Ali Soufan.

Sabir skončil před soudem, který v noci na dnešek rozhodl: Vinen. Tím, že byl připraven napomáhat teroristickým činům.

Výši trestu se odsouzený dozví 12. září. Hrozí mu až třicetileté vězení. Těsně před vynesením rozsudku Sabir podle agenturních zpráv předčítal nahlas z Koránu a nedával najevo žádné emoce.

Spolupráce neprokázána

Rozsudek se neopírá o žádný podíl na konkrétních útocích ani o žádnou prokázanou spolupráci s Al-Káidou.

"Jsme velmi zklamáni tímto verdiktem. Jde o případ porušení práv zakotvených v americké ústavě," řekl novinářům obhájce Ed Wilford.

Rafiq Sabir se narodil a vyrostl v New Yorku. Později přesídlil na Floridu, kde provozoval lékařskou praxi v Boca Ratonu.

Hájil se tím, že chtěl pouze pomáhat zraněným muslimům, což je jeho povinnost jako lékaře i muslima. Netušil, že se jedná o slib Al-Káidě a prý ani nevěděl, že výrazem šajch Usáma měl agent na mysli Usámu bin Ládina.

Porota to ovšem odmítla. V rozhovoru prý výrazy Al-Káida a šajch Usáma padly tolikrát, že to muselo být každému jasné.

Lékařovy názory podle nového průzkumu, kerý zveřejnila agentura AP, drtivá většina amerických muslimů nevyznává. S Al-Káidou sympatizuje jen pět procent dotázaných.

Sebevražedné atentáty kategoricky odmítá osmdesát procent oslovených muslimů, další je připouštějí jen ve výjimečných případech.

V buňce i hudebník, knihkupec a taxikář

Sabir patří do skupiny čtyř radikálů, kteří byli obviněni z úmyslu napomáhat Al-Káidě na území USA.

Patří do ní ještě expert na asijská bojová umění a bývalý jazzový hudebník Tarik Shah, majitel knihkupectví v Brooklynu Abdulrahman Farhane awashingtonský taxikář Mahmud Brent.

Farhane stráví ve vězení třináct let, Shah a Brent patnáct.

Nejde o první Američany obviněné a odsouzené za kontakty s "druhou stranou". Prvním byl John Walker Lindh, kterého americká armáda zajala přímo v Afghánistánu na konci roku 2001.

Za boj v řadách hnutí Taliban byl v USA odsouzen ke dvaceti letům vězení.

Devatenáct útočníků z 11.září delší dobu ;pobývalo na území USA, ale nebyli to američtí občané. Šlo o patnáct Saúdů, dva občany Spojených arabských emirátů a po jednom Egypťanovi a Libanonci.