VYBERTE SI REGION

ETA končí s příměřím. Země se připravuje na teror

ŠPANĚLSKO - Vše vypadalo růžově. Separatistická skupina ETA začala jednat se španělskou vládou a mír byl na dohled. Teď se vše mění. Skupina bojující za nezávislost Baskicka zítra příměří ukončí. Vláda údajně nesplnila sliby.

5.6.2007
SDÍLEJ:

Za téměř 40 let bojů má ETA na svědomí více než osm set lidských životů. Příměří je pořád daleko.Foto: Jaroslav Jiřička

Hlavním důvodem je liknavost španělské socialistické vlády a pokračující zatýkaní členů ETA i politického křídla Batasuna.

Baskičtí radikálové vyhlásili loni 22. března "trvalé" příměří a španělská vláda v reakci na to loni v červnu oznámila, že s ETA zahajuje dialog.

Zemi budeme hájit se zbraní

Prohlášení, které předala baskickým deníkům Gara a Berria, upřesnila, že ukončí příměří o půlnoci z dneška na středu. Nadále hodlá "hájit Euskal Herria (baskickou zemi) se zbraní v ruce a na všech frontách", stojí v denících.

Španělsko se tak připravuje na další útoky ozbrojené organizace.

Baskičtí separatisté bojují za sebeurčení baskického území tvořeného španělským Baskickem a Navarrou a také francouzským Baskickem.

Za téměř 40 let bojů má ETA na svědomí více než osm set lidských životů. Poslední útok spáchala loni v prosinci na madridském letišti, při němž zahynuly dvě osoby.

K útoku se přihlásila, ale vyjádřila politování nad jeho oběťmi a ujistila, že příměří dále platí. Vláda Josého Luise Zapatera však prohlásila, že tím dialog s radikály skončil.

Teroristé z ETA se vrací

Důvodem ukončení příměří je podle představitelů ETA postup socialistické vlády, která na příměří reagovala dalším zatýkáním, mučením a pronásledováním.

Popřela také legitimitu květnových obecních voleb v Baskicku, v nichž nemohly kandidovat osoby ani formace blízké ETA a jejímu politickému křídlu Batasuna.

"Masky byly strženy a Zapaterův talent se změnil ve fašismus, který nedbá práv stran ani občanů," prohlásila ozbrojená organizace, kterou mají na svém seznamu teroristických organizací jak Španělsko, tak Spojené státy i Evropská unie.

Vláda nesplnila sliby

Premiér Zapatero při svém nástupu k moci v dubnu 2004 vyhlásil úsilí o mírovou dohodu s ETA za jednu z priorit svého mandátu. Jeho snahy o dialog ostře kritizovala pravicová opozice.

Prohlášení baskických radikálů není žádným velkým překvapením. ETA v posledních měsících několikrát varovala, že není spokojena s postupem mírového procesu.

Deník El País v pondělí napsal, že by ETA mohla v blízké době spáchat velký atentát, při němž by se však vyhnula obětem. Dokázala by tak svou operativní schopnost a posílila svou pozici pro zastrašování a vydírání.

Španělský tisk v posledních týdnech informoval, že organizace znovu začala mezi baskickými podnikateli vybírat takzvanou revoluční daň.

5.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Neberte medvědovi hračku! Může to být granát...

Varšava – Odebrat medvědovi hračku může být docela nebezpečné, zvláště když hračkou je minometný náboj. Asi takové poučení podle agentury AP plyne ze sobotní příhody v zoologické zahradě v Poznani na západě Polska.

Při volbách na zkoušku statistici nezaznamenali žádný problém

Praha – Při úterních simulovaných volbách na zkoušku nezaznamenal Český statistický úřad (ČSÚ) žádný problém se zpracováním výsledků. Před říjnovými krajskými a senátními volbami statistici prověřovali přenos sečtených hlasů nebo reakce systému na přetížení, sdělila mluvčí úřadu Petra Báčová. Jednalo se o druhou celoplošnou zkoušku ze tří, poslední se má konat 4. října.

Lidé si připomenou svatého Václava, patrona české země

Praha - Lidé v České republice si dnes při bohoslužbách, poutích i lidových slavnostech připomenou světce a hlavního patrona české země, svatého Václava. Ve Staré Boleslavi se uskuteční tradiční Národní svatováclavská pouť a mše na Mariánském náměstí, nedaleko kostela, kde byl kníže zavražděn. Do Boleslavi dorazí vedle tisíců věřících a dalších návštěvníků i prezident Miloš Zeman. Státním svátkem je 28. září od roku 2000.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies