Budouncost by měla patřit takzvaným virutálním výběhům.V nich bude mít každé zvíře umístěn kolem hlavy jakýsi elektronický obojek, který ho signálem upozorní, že překračuje hranice ohrady a donutí ho vrátit se zpět.

Tak to alespoň vidí Australský svaz vědeckého a průmyslového výzkumu (CSIRI), který zveřejnil první informace o své novince.

"Ušetříse pracovní sílyi náklady na chov, zlepší se kvalita pastvy a nový systém bude šetrnější k přírodě," uvádí CSIRI na svých internetových stránkách.

Mírnýšok

Když zvíře opustí prostor, který mu je vymezen, dostane od obojku "mírný elektrický šok," píše agentura Reuters. Zvěrolékaři, kteří na výzkum dohlížejí, uvedli, že to ale neznamená pro dobytek bolest ani stres.

"Forma signálu a doba jeho trvání je uzpůsobena myšlení a chování krav. Postupně se naučí vyhýbat se virtuálnímu plotu," tvrdí výzkumnice Caroline Leeová.

Právě v Austrálii se něco takového bude hodit. Pastviny pro stáda jsou tam obrovské, farmáři často ke hlídaní používají nejen koně, ale i automobily nebo dokonce helikoptéry.

Podle CSIRO se ale jejich novinka dostane po dalších testech na trh nejdříve za pět let.

Podobný systém představil před časem naveletrhu MobiSys v Bostonu také tým amerických vědců. Podle jejich modelu bude možné ovládat stáda zvířat od počítače, přitom i oni počítají s obojky na krku zvířat.

Informace i o zdravotním stavu

Systém zkoušeli na několika kravách ve státě Vermont.

"Předpokládáme, že bude možné takto stáda i přesouvat. Že zvířatům dáme singály typu"dnes zůstanete tady, zítra půjdete jinam,"řekl serveru Newscientist.comspoluautor projektu Zack Butler.

Podle něj bude takto v budoucnosti možné kontrolovat i zdravotní stav zvířat.