Globální oteplování nejvíce ohrožuje šest rezervací

Řadě z nich hrozí, že nebudou zachovány pro příští generace ve stavu, v jakém je známe dnes. Na vině je globální oteplování a nekonečná škála lidských činností, které poškozují životní prostředí.

Tower ohrožuje pravidelně se zvedající hladina Temže, Stonehenge kyselé deště, Ilulissat tající ledovce.

Vědci ze 184 zemí světa, jež se před lety zavázaly kulturní a přírodní památky chránit, teď jednají v novozélandském Christchurchi o tom, zda se některým součástem tohoto dědictví dostane zvláštní pozornosti.

Přesněji, zda budou zařazeny na seznam míst, jež jsou bezprostředně ohrožena lidskou činností. Tak to alespoň navrhují mezinárodní organizace na ochranu přírody Greenpeace a ekologická iniciativa Climate Justice Programme.

Velká šestka

Na seznam se podle iniciátorů peticemá dostat především šest přírodních rezervací, jež se dnes potýkají s důsledky globálního oteplování: Velký bariérový útes lemující východní pobřeží Austrálie, Národní park Sagarmatha, na jehož území se nachází nejvyšší hora světa, Belizský bariérový útes, peruánský Národní park Huascarán, Mezinárodní mírový park Watertonský ledovec na hranicích USA a Kanady a pískovcové pohoří Blue Mountains v Austrálii.

Mezi signatáři petice je řada význačných osobností, mezi jinými první pokořitel Everestu sir Edmund Hillary a autorřady přírodních dokumentů, sir David Attenborough. Ani jeden z nich nezpochybňuje, že globální oteplování existuje a hlavně, že pro celou řadu míst na zeměkouli představuje vážné nebezpečí. Anito, že člověk svou činností systematickyničí přírodu.

Korálový útes? Vaječná skořápka

Znečištění světových moří dnes dosahuje takového stupně, že bez zásadních rozhodnutí přijatých v globálním měřítku mohou být brzy nenahraditelně poškozeny takové zázraky přírody, jako je přes dva tisíce kilometrů dlouhý Velký bariérový útes. Totéž platí o jeho zmenšenině, která se v délce 250 km táhne podél pobřeží středoamerického Belize.

"Vzhledem k účinkům klimatických změn můžeme Belizský bariérový útes přirovnat k vaječné skořápce. Je velmi křehký a vyžaduje zvláštní péči a ochranu. Lidská chtivost a snaha dosáhnout rychlý zisk mohou tento skvost zničit," řekla rozhlasové a televizní stanici BBC Candy Gonzalezová z Belizského institutu pro environmentální právo a politiku.

"Himálaj je z klimatologického hlediska velmi složitou oblastí. V místním podnebním systému je patrná velká variabilita, která dokáže utlumit to, co může být signálem klimatických změn," dodává.

Nepálská organizace na ochranu životního prostředí Pro Public upozorňuje již řadu let na nebezpečí průvalů ledovcových jezer, která mohou snadno zaplavit vesnice ležící pod nimi. Pokud by se v příštích letech dále dramaticky snižoval objem himálajských ledovců, bylo by navíc ohroženo zásobování vodou v okolí Gangy, Indu a Brahmáputry.