Zpráva amerického centra Pew Research, z níž citovala britská stanice BBC,vychází zodpovědí 45 tisíc osob ze 47 zemí světa.Otázky, které jim experti položily, setýkaly životní a ekonomické úrovně či globálních hrozeb.

Podpora útoků klesla na polovinu

Přestože atentátníky podporuje stále míň lidí,mezi jednotlivými státy existují velké rozdíly.

Palestinci jsou pro, naopak v Libanonu, Bangladéši, Jordánsku, Indonésii či Pákistánu podpora od roku 2002 klesla nejrazantněji. A stejné je to s důvěrou v Usámu bin Ládina,na kterého momentálně spoléhá pouze20 procent dotázaných, zatímco v roce 2002 to bylo56 procent.

Mezi muslimskými zeměmi naopak rostouobavy zkonfliktu mezi šíity a sunity vnepokoji zmítaném Iráku.Nepřátelství mezi oběma skupinami by setotiž mohlo rozšířit do okolních států.

Svět je obecně optimistický

Celkově panujeve většině zemísvěta optimismus a spokojenost s ekonomickou i politickou situací.

Vnejchudších státech Afriky či Asie jsou lidé přesvědčeni, že příští generace budou mít lepší život. Na Západě je tomu však naopak. Ve Francii se o osud svých dětí obává celých 80 procent účastníků průzkumu.

V Latinské Americe průzkum ukázal, ženavzdory levicovým vládámvěří většina lidí vkapitalismus a tržní hospodářství. Argentinci dokonce souhlasí s tím, že vše je lepší než v roce 2002. A podobně je to i ve Venezuele a Bolívii.

Růst ekonomiky si pochvalují Slováci a Rusové. Nejvíce však rostla ekonomika nigérijská, přesto je pouze třetina tamních obyvatel spokojenas životní úrovní.

Čínani jsou přesvědčeni o tom, že život bude už jen lepší a mzdy vyšší.

Co řekl průzkum v téměř padesátce zemí světa

Itálie: Náladu ovlivňuje pokračující migrace Afričanů.

Česká republika: Korupce dosahuje nejvyšší míry v Evropě.

Venezuela: Chavéz je dobrý, ale nastolený kurz nikoliv

Čína: Rusko je nejvěrnější partner, Japonsko a USA největšimi hrozbami.