"Myslím, že v nadcházejících dnech se parlament stane arénou pro politické boje. Předvolební kampaň už odstartovala," řekla agentuře Reuters členka strany Právo a spravedlnost Jolanta Szczypinská.

Sejm se rozpustí v září

Původně deklarované hlasování o rozpuštění parlamentu bylo nakonec odloženo na 7. září.

K urnám by Poláci podle premiéra Jaroslawa Kaczyńského, jenž nyní vede menšinovou vládu, mohli jít 21. října. Zákon totiž ukládá, že hlasování se musí konat do 45 dnů po rozpuštění sněmovny.

Nových voleb se nejvíc bojí bývalé koaliční strany - ultrakatolická Liga polských rodin a Sebeobrana.

Ani jedno z těchto menších politických uskupení podle dosavadních průzkumů nemá šanci ve volbách úspěch. Nejspíše zůstanou pod potřebnou pětiprocentní hranicí odevzdaných hlasů a na krátký čas z polské politické scény zmizí.

Šéf Ligy a exministr školství Roman Giertych má údajně v plánu vznést protest proti hlasování o rozpuštění Sejmu, a uchovat si tak alespoň poslední špetku naděje. Úspěchu se však dočká jen těžko.

Vyřeší volby polskou krizi?

Na program schůze mělo být zařazeno také zřízení parlamentní komise, která by prošetřila postup protikorupční policie, jejíž zásah vedl k odvolání ministra zemědělství Andrzeje Leppera, šéfa populistického hnutí Sebeobrana.

Právě tento krok může oddálit konání voleb.

Podle průzkumů veřejného mínění má nejvíce šancí na vítězství ve volbách opoziční Občanská platforma.Za ní bys odstupemskončilo PiS, třetí by se umístila levice, která chce kandidovat pod názvem Levice a demokraté.

Otázkou ale zůstává, zda předčasné volby a její zatím jen odhadované výsledky nějakým způsobem ukončí politickou nestabilitu, která zemí zmítá od pádu komunismu.

Důvodem stávajícího stavu je podle politologů velké množství politických stran a jejich vnitřní nestabilita.