VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nenapravitelný maoista Joma Sison míří před soud

UTRECHT/MANILA - Před bezmála čtyřiceti lety stál u zrodu nejdelšího dosud probíhajícího komunistického povstání na světě.

29.8.2007
SDÍLEJ:

José María SisonFoto: josemariasison.org

Ve vězení strávil devět let, před dvaceti lety odešel do exilu a posledních pět let se snaží zbavit nálepky teroristy, kterou mu na žádost Manily přiřkly americká administrativa i Evropská unie.

Nyní se nenapravitelný revolucionář José María Sison, kterému přátelé i nepřátelé neřeknou jinak než Joma, bude zodpovídat z vražd svých dvou bývalých soudruhů, a to před soudem v Nizozemsku, kde žije od roku 1987.

Vraždy na objednávku?

Nizozemská policie zatkla 68letého profesora literatury v úterý v jeho bydlišti v Utrechtu. Podezírá jej totiž, že nechal v roce 2003 v Manile zavraždit Romula Kintanara a o rok později stejným způsobem sprovodil ze světa Artura Tabaru.

 

Oba muži svého času patřili ke špičkám povstalecké Nové lidové armády (NPA), kterou Sison v roce 1969 založil jako ozbrojené křídlo jím oživené Komunistické strany Filipín (CPP).

V 90.letech ale Kintanaro a Tabara ustavili vlastní frakci a se svými spolubojovníky se rozešli. Od té doby byli považováni za kontrarevolucionáře a "lovnou zvěř pro revoluční spravedlnost".

Nizozemská prokuratura je přesvědčena, že tím, kdo dal rozkaz k jejich likvidaci, byl právě šéfideolog hlavního proudu filipínských marxisticko-leninských povstalců.

Nizozemská záležitost

"Jde o nizozemské trestní řízení, neboť objednání vraždy, i když je provedena v zahraničí, je těžkým porušenímzákonů této země," vysvětlil mluvčí nizozemské prokuratury Wim de Bruin s tím, že vydání obžalovaného na Filipíny není ve hře.

Sison má v Nizozemsku požádáno o politický azyl. Tamní úřady mu jej sice nikdy nepřiznaly, na základě rozhodnutí soudu jej ale ani nemohou vyhostit, neboť by mu v jeho vlasti hrozilo nebezpečí smrti, a to nikoli nutně ze strany vlády, k jejímuž svržení nepřestává vyzývat, ale spíše ze strany bývalých souputníků, s nimiž se názorově rozešel.

Komunistické povstalecké hnutí procházelo v 80.letech obdobím vnitřních čistek, ne nepodobných těm stalinským. V důsledku toho byla zabita spousta domnělých kontrarevolucionářů.

 

Neochvějný maoista Sison, který nikdy nepřestal věřit ve správnost strategie lidově osvobozeneckého boje a jakoukoli odchylku od jeho ideologických východisek označoval za revizionismus, obhajoval tento "očistný proces" jako historickou nutnost. Důkazy, že by za něčí smrt nesl přímou zodpovědnost, se však nikdy nenašly.

Vdovy žalují

V případě vražd Kintanara a Tabary tomu však může být jinak. Ředitel filipínské policie Oscar Calderon potvrdil rozhlasové stanici DZMM, že nizozemští vyšetřovatelé zřejmě mají dostatek podkladů.

"Pokud si vzpomínám, před dvěma lety tu byli a my sami jsme jim předali důkazní materiály a sehnali svědky," uvedl Calderon, podle něhož pak samotné výslechy prováděli Nizozemci.

Vdova po Romulu Kintanarovi potvrdila internetové redakci filipínského časopisu Newsbreak, že to byla ona, kdo v Utrechtu podal na Sisona trestní oznámení. Stejnou věc učinila i Veronica "Inca" Tabarová.

"Doufám, že Joma bude mít řádný proces, že pravda vyjde najevo a že v případě Rollyho smrti bude spravedlnosti učiněno zadost," řekla Newsbreaku Gloria "Joy" Kintanarová.

Zdroj z jejího okolí časopisu také potvrdil, že věc učinila tajně, aby toho nemohla zneužít filipínská vláda, pro kterou je Sison veřejným nepřítelem číslo jedna.

Manila: Je to triumf spravedlnosti

 

Filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová, jež si předsevzala potlačit komunistické povstání nejpozději do konce svého funkčního období v roce 2010, také v první reakci na zprávy z Utrechtu neskrývala nadšení:

"Je to obrovský krok směrem k míru, vítězství spravedlnosti a vlády zákona," uvedla prezidentka. Za triumf spravedlnosti označil zatčení Sisona také mluvčí filipínských ozbrojených sil, které s povstalci z NPA svádějí pravidelné bitvy.

"Dlouhá ruka zákona si pana Sisona našla. Je to triumf spravedlnosti, byť je ironické, že právě on se bude moci u soudu hájit, zatímco tisícům nevinných obětí samozvaných komunistických soudů toto právo bylo upřeno," prohlásil podplukovník Bartolomeo Bacarro.

Konec mírových jednání?

 

Sisonovo zatčení podle všeho znamená konec vyhlídek na obnovení mírových rozhovorů mezi filipínskými komunistickými povstalci a centrální vládou, které se zhroutily poté, co byli NPA a její zakladatel po 11. září 2001 zařazeni na americký a evropský seznam teroristů.

Národní demokratická fronta (NDF), která zastřešuje hlavní revoluční levicové proudy na Filipínácha Sisona učinila svým vrchním konzultantem, ve svém prohlášení krok nizozemských úřadů důrazně odsoudila a obvinila z něj "dlouhé fašistické paže" prezidentky Arroyové.

"Zatčení profesora Sisona a s tím spojené razie (v kancelářích NDF) povedou k přerušení probíhajících mírových snah," varoval vysoce postavený zástupce NDF Fidel Agcaoili.

Filipínské bezpečnostní složky už také vyhlásily stav nejvyšší pohotovosti v očekávání možných odvetných úderů.

29.8.2007
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

S novým rokem se opět mírně upravují pravidla pro přiznání důchodu: rozhoduje nejen dosažení zákonem stanoveného věku, ale rovněž doba pojištění.

Co je dobré stihnout, než odejdete do důchodu

Divadlo Bez zábradlí. Ilustrační fotografie.
16

Kavárna divadla, kde hraje žena Stropnického, nemá EET. Prý nemusí

Mládek nevydržel, Sobotka ho odvolal. Na tahu je Zeman

/ANALÝZA/ - Volby se nevyhrávají díky potlesku velkých firem, ale díky lidem, kteří vhazují hlasovací lístek do urny. Většinou to dělají na základě svých zkušeností – u lékaře, ve škole, při pohledu na výplatní pásku nebo na účet od mobilního operátora. A právě ten je nepřiměřeně vysoký celé tři roky, kdy vedl ministerstvo průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Čeští vojáci měli konflikt s policií v Litvě

Pětice českých vojáků, kteří jsou na tříměsíčním cvičení v Litvě, měli v noci na neděli incident s policií v přístavu Klaipeda. Vojáci byli údajně opilí a dožadovali se vstupu do nočního klubu. Informoval o tom server iHned.cz s odvoláním na litevskou policii a ruská a litevská média.

VIDEO: Ve Zlíně na cyklostezce spálili korán

„Proč pálíme korán? Chceme podpořit slovenskou aktivistku, která řekla svůj názor a byla za svůj čin zatčena," komentoval David Nepimach ze Zlína akt, při kterém v pondělí ve Zlíně společně s desítkou zúčastněných spálil na cyklostezce na Vršavě svatou knihu muslimů.

EET? Prázdné výlohy a strach

Po restauracích, barech a hotelech, které už mají za sebou skoro tři měsíce zkušeností, míří elektronická evidence tržeb (EET) do dalších provozoven. Od začátku letošního března čeká živnostníky podnikající v maloobchodě i velkoobchodě. Někteří jsou už teď dokonale připraveni, jiní podlehli strachu a s podnikáním raději končí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies