Severní Amerika se těší na možnost vidět první úplné zatmění Slunce po 99 letech, současně má ale strach: nevyvolá výjimečná událost dopravní chaos? Nezkolabují pod náporem turistů veřejné kempy a národní parky? Hotely i soukromé penziony, které leží v oblasti, v níž má být zatmění nejlépe pozorovatelné, hlásí už teď vyprodané pokoje. Píše o tom agentura DPA.

Částečné zatmění Slunce.
Sluneční fyzik: Zatmění Slunce ukázalo řadu zajímavých efektů

Přípravy na událost, označovanou jako "Velké americké zatmění", v každém případě vrcholí. E-shopy i kamenné obchody se předhánějí v nabídce speciálních černých brýlí určených pro pozorování zatmění Slunce, na odbyt jdou i další speciální výrobky jako například pamětní trička.

Na událost se pochopitelně těší také astronomové a hvězdáři. "Půjde o nejfotografovanější a nejsdílenější událost v dosavadní lidské historii," je přesvědčen kalifornský astronom Tyler Nordgren.

Zatmění slunce v Pardubicích
Částečné zatmění Slunce přitáhlo na hvězdárnu několik stovek lidí

Takzvaná "zóna úplného zatmění" neboli "zóna totality" se táhne od Lincolnovy pláže v Oregonu na západním pobřeží do Charlestonu v Jižní Karolíně na pobřeží východním. Zahrnuje 14 států a nacházet se v ní bude zhruba 12 milionů lidí. Úplná "denní temnota", známá z mnohých mýtů i dobrodružných příběhů, by měla trvat zhruba dvě minuty. Během této doby pravděpodobně klesne teplota.

Částečné zatmění Slunce, při němž putující Měsíc zakryje jen část slunečního kotouče, znají celkem důvěrně pozorovatelé napříč celým světem včetně České republiky, kde bylo pozorovatelné před 18 lety, 11. srpna 1999. Jak ale upozorňuje astrofyzička Laura Pennyová, zažít úplné zatmění v oblasti, která je vystavena fenoménu denní tmy, je něco úplně jiného. V Evropě si je mohli v roce 2015 užít jen ti turisté, kteří se vydali na arktické souostroví Špicberky.

Úplné zatmění Slunce si dnes užilo prakticky jen několik tisíc lidí, kteří žijí nebo se vydali na norské arktické souostroví Špicberky.
Zatmění Slunce: Na Faerských ostrovech zažili zklamání, na Špicberkách slavili

Současná událost ve Státech ale budí i obavy, protože přichází právě uprostřed letní sezóny, která je spojena i s větším rizikem lesních požárů. "Doslova v horším čase to přijít nemohlo," poznamenal pro zpravodajský web KGW.com Jean-Nelson Dean ze správy oregonského pralesa Deschutes. Pro správce národních parků je totiž teď nejhorší noční můrou představa, že by oheň vypukl právě v době, kdy budou silnice ucpané auty a všechny kempy přeplněné. 

Tento stav přitom není úplně nereálný. Oregonské kempy jsou už dlouho vyprodány, další místa uvolněná pro nocování zmizela během jedné hodiny. Lidé hledající ubytování se tak musí ptát i na farmách, v kostelech nebo třeba na parkovištích a nemohou počítat s tím, že by je jedna noc přišla levně - podle DPA se cena za čtyři noci v oblasti zatmění vyšplhala na 500 dolarů.