VYBERTE SI REGION

Australanům vysychá nejrozsáhlejší vodní systém před očima

Canberra – Systém australských řek Murray a Darling, který se ze 40 procent podílí na zdejší produkci potravin, je kvůli vysychání na pokraji zániku.

19.6.2008
SDÍLEJ:

Letecký pohled na vyschlé jezírko na severu Austrálie. Voda se z něj odpařila a zbyla jen popraskaná vrstva soli. Foto: Reuters

Podle vědecké zprávy předložené včera vládě visí existence jezerní oblasti v dolní části povodí na vlásku.
Podvodní půda vystavená slunci se totiž v některých částech povodí obou řek okyseluje. Rozvoj zemědělství měl za následek mýcení lesů, které zadržovaly obrovské množství vody. S jejich zmizením se nabourala i celková vodní rovnováha, zvedly se hladiny a na povrch se začaly dostávat soli z podzemních vod.

„Když tam strčíte ruku, spálíte se. Toto je sirná kyselina. Jednou se do tohoto stadia dostanete, a už to nejde vrátit zpět. Ty systémy jsou už navždy mrtvé,“ apeloval na zákonodárce Mike Young, profesor vodohospodářství na adelaidské univerzitě.

Tento vodní systém v jihovýchodní části Austrálie pokrývá plochu o rozloze větší než milion kilometrů čtverečních a vyváží se odsud zemědělské produkty do Asie a na Střední východ v hodnotě 21 miliard amerických dolarů.

Prosolená voda a následně i půda je však nepoužitelná. Ekologové již dlouho naléhají na vládu, aby okamžitě podnikla kroky vedoucí k nápravě. Neakceschopnost politiků, dlouhodobé sucho a zavlažovací technologie však pravděpodobně zapříčiní, že systém již nebude možné obnovit.

Vláda sice zveřejnila desetiletý plán na zabezpečení vodních zdrojů a na opravu řek, na který vynaloží přes 12 miliard amerických dolarů, a nakonec i odkoupí zpět vodní systém od zavlažovačů. S jednáním však otálí, vědeckou zprávou se hodlá zabývat až na setkání ministrů v listopadu.

Podle Davida Patona z adelaidské univerzity a jiných ekologů tou dobou bude velká část systému prakticky mrtvá, vegetace ve spodní části Murraye zmizí a druhy ryb vyhynou.

Autor: Jiří Mach

19.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Začátek října bude deštivý a chladný, pak se oteplí

Praha - V České republice se začátkem října prudce ochladí a bude i vydatně pršet. Během druhé říjnové dekády budou teploty opět stoupat a postupně se týdenní teploty dostanou i nad průměr. Srážkově bude říjen nadprůměrný. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi počasí, kterou dnes vydal Český hydrometeorologický ústav.

Němci napadli žadatele o azyl, v další obci se konala "trestní výprava"

Berlín – Ve dvou městech na východě Německa se v pátek večer střetly skupinky místních obyvatel s žadateli o azyl. Potyčky si vyžádaly celkem čtyři lehce zraněné, uvedla dnes agentura DPA. Policie prošetřuje, zda šlo o útoky s xenofobním motivem.

Výbuch plynové láhve na jihu Španělska zranil nejméně 77 lidí

Madrid - Přinejmenším 77 lidí dnes utrpělo zranění při výbuchu plynové láhve v kuchyni kavárny ve městě Vélez-Málaga na jihu Španělska. S odvoláním na místní nemocnici o tom informoval španělský list El País. Příčina výbuchu zatím není známa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies