Uvedli to v sobotu britské listy s odvoláním na žalobu, kterou podalo v pátek americké ministerstvo spravedlnosti na BAE.

Tato žaloba je součástí dohody, jíž americké a britské úřady dosáhly s BAE a která uzavřela šetření údajné korupce největší evropské zbrojařské firmy při dodávkách zbraní do Saúdské Arábie, ČR, Maďarska a Tanzanie. BAE nyní v rámci mimosoudní dohody přizná vinu v bodech obsažených v této žalobě a zaplatí v USA pokutu 400 milionů dolarů a v Británii 30 milionů liber (celkem asi 8,65 miliardy korun).

Podle The Daily Telegraph americké ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že BAE v České republice a Maďarsku zaplatila nejmenovanému agentovi 19 milionů liber na zajištění dodávek gripenů. Podle Financial Times se v materiálu amerického ministerstva hovoří jen o „osobě A“. BAE také využívalo ve snaze tyto platby utajit offshore společnosti a fiktivní firmy, tvrdí The Daily Telegraph.

Švédsko zastavilo šetření švédské zbrojovky Saab AB, která gripeny vyrábí, loni v červnu. BAE má ve švédské společnosti 21procentní podíl.

Americké ministerstvo se také ve svém podání zabývá platbami až 24 milionů dolarů (460 milionů korun) nejmenovaným saúdským představitelům za miliardové dodávky letadel Hawk a Tornado. V americké žalobě se nemluví o korupci, ale o tom, že koncern platil prostředníkům přesto, že bylo vysoce pravděpodobné, že budou použity k tomu, aby při výběrových řízeních zvýhodnily BAE. Britský koncern také nařčení z korupce odmítá.

Pokuta, kterou BAE zaplatí Británii a která vyplývá z dohody s britským protikorupčním úřadem SFO, se týká jen obchodů v Tanzanii. SFO také v pátek stáhla obvinění rakouského obchodníka Alfonse Mensdorffa-Pouillyho kvůli údajné korupci BAE v ČR, Maďarsku a Rakousku.

Šokujíci a pobuřující dohoda

Organizace Campaign Against Arms Trade uvedla, že je dohodou SFO s BAE „šokována a pobouřena“. Znamená to, že již nebude příležitost objevit pravdu kolem údajné korupce v řadě obchodů BAE, uvedla organizace.

Kritici v Británii zdůrazňují, že částka, na níž se SFO dohodl s BAE, je příliš malá a týká se jen jediného obchodu v Tanzanii, zatímco americká strana vyšetřuje celou řadu obchodů britského koncernu. V Británii vyvolalo pobouření už rozhodnutí bývalého premiéra Tonyho Blaira, který zastavil před třemi lety vyšetřování, které vedl SFO kvůli údajné korupci koncernu při dodávkách do Saúdské Arábie.