VYBERTE SI REGION

Emise CO2 jsou na konferenci na Bali stále příčinou sváru

Jimbaran -Na konferenci 190 národů o klimatických změnách na Bali sev pondělísešli ministři financí dvaceti zemí. Jejich úkolem je projednat reálné ekonomické možnosti naplnění požadavků na snížení emisí.

11.12.2007 1
SDÍLEJ:

Americká obchodní zmocněnkyně Susan Schwabová na konferenci na Bali. Foto: Reuters

„Samotné setkání ministrů financí je průlomové,“ prohlásil indonéský ministr financí Srí Mulyani Indrawati. „Úlohou ministrů financí je vést diskuse tak, abychom měli širší taktické možnosti,“ dodal.

Už víkendové setkání ministrů obchodu naznačilo, že klimatické změny si vyžádají v příštích desetiletích i velké změny v ekonomice rozvinutých i rozvojových zemích. Řešení budou ale vždy značně komplikovaná.

Výkonný tajemník sekretariátu Rámcové úmluvy OSN o změnách klimatu Yvo de Boer uvedl, že snížení emisí bude kritickým tématem jednání.

Indonésie, Jihoafrická republika a Austrálie souhlasily s požadavkem Mezivládního panelu pro změny klimatu snížit do roku 2020 emise o 25–40 procent.
Toto snížení se má vztahovat k objemu emisí vypouštěných v roce 1990.

Proti zmíněnému bloku stojí Japonsko, Kanada a především Spojené státy, které se snaží hájit vlastní ekonomické zájmy.

USA stále odmítají Kjótský protokol, ale jsou ochotné podepsat za dva roky nový pakt, pokud dojde k pro ně výhodné dohodě.

Americký prezident George Bush tvrdí, že Kjótský protokol by poškodil ekonomiku USA, ale přitom nestanovuje patřičné cíle pro rozvojové země jako Čína, Indie a Brazílie. Ty se naopak obávají, že by mohly kvůli ekologickým opatřením znovu upadnout do chudoby.

„Nechceme začínat s žádnými čísly,“ řekl hlavní americký jednatel Harlan Watson a zdůraznil, že plán na snížení emisí o 25–40 procent je založený na spoustě nepřesností a malém počtu vědeckých výzkumů.

Přes všechny pochybnosti o reálnosti plánu sestavila vláda Nového Zélandu pro svou zemi program, podle kterého by měla od roku 2030 být novozélandská ekonomika emisně neutrální.

Je to díky novozélandskému systému obchodování s povolenkami na vypouštění skleníkových plynů. Ten se liší od evropského především zahrnutím všech sektorů a všech plynů.

Podle zprávy Mezinárodního panelu o klimatických změnách, který dostal letos Nobelovu cenu za mír, se přesto i při těch nejtvrdších opatřeních podaří zmírnit nárůst globálního oteplování o pouhých 0, 12 procent.

11.12.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

Seehofer: Nemusím vzít zpět jediný výrok týkající se migrace

Mnichov/Berlín – Vývoj mi dal za pravdu, nemusím vzít zpět jediný výrok týkající se migrace, je přesvědčen bavorský premiér a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer. Spolková vláda už uprchlickou politiku zásadně změnila, řekl také v dnešním projevu k bavorským poslancům.

Chovanec: Německo rozumí českému přístupu ke kvótám

Berlín/Praha - Německo podle českého ministra vnitra Milana Chovance rozumí odmítavému postoji Česka k uprchlickým kvótám. Chovanec to řekl po dnešním jednání s německým protějškem Thomasem de Maiziére. Žádná výzva k naplnění kvót podle něj na schůzce nepadla. Oba ministři se dnes dohodli, že jejich země vyšlou policisty do Řecka, pokud Atény požádají o misi Frontexu na svém území.

Spojené státy hrozí, že kvůli Halabu přeruší veškeré kontakty s Ruskem

Washington – Spojené státy přeruší veškeré kontakty s Ruskem, pokud neskončí bombardování severosyrského města Halab, jež mají podle Washingtonu na svědomí syrské a ruské síly. V telefonickém rozhovoru s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem to dnes řekl jeho americký protějšek John Kerry. Boje na severu Sýrie se v posledních dnech zintenzivnily, situací se zabývá i Rada bezpečnosti OSN.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies