„Tik tak, tik tak, tik tak… Bum?“ hlásaly titulky. Rozdělení země je opět na stole. Nesvár dvou hlavních jazykových komunit Belgie, Vlámů a Valonů, položil vládu. Premiér Yves Leterme podal demisi, protože jedna z koaličních stran, vlámská Open VLD, dala vládě vale.

Předsedání EU

Proč? Ústavní reforma země – otázka nad jiné citlivá – se zadrhává. Není ale jasné, jestli král demisi přijme. Důsledky mohou být značné: Belgie začne v červenci předsedat EU. Možná v bezvládí.

Belgii tvoří frankofonní jih (Valonsko), vlámsky hovořící sever (Vlámsko) a dvojjazyčný Brusel. Spory obou hlavních komunit zemi sužují dlouhodobě. Jádrem pudla jsou nyní práva Valonů na vlámských předměstích Bruselu. Vlámové chtějí toto ohnisko nesvárů rozdělit. Vládní krize odsunula na chvíli stranou téma, o kterém měl hlasovat belgický parlament. Téma, které sleduje celá Evropa. Až do uzávěrky tohoto vydání nebylo jasné, zda k hlasování dojde.

Podpora napříč stranami

Belgičané se totiž chystali vydat zákaz zahalování obličeje na veřejnosti. Chtějí tak zamezit nošení burek a nikábů muslimským ženám. Belgie se nejspíš tak jako tak stane první evropskou zemí, která přikáže muslimkám strhnout závoje zakrývající celý obličej. Zákon má podporu napříč všemi stranami. Muslimské organizace protestují: zákaz porušuje lidská práva. Zastánci zákona – už jeho návrh podpořili poslanci všech parlamentních stran – vidí v burkách emblém radikálního islamismu. „Burka je symbol utlačování žen,“ tvrdí socialista Eric Thibault.

Protimuslimský osten zákona je maskován. Nemluví se v něm přímo o závojích: týká se oblečení, které zakrývá identitu na veřejných místech, v parcích, budovách, na ulicích. V Belgii a ve Francii se již dříve začalo zakazovat nošení islámských šátků na úřadech a ve státních školách. Plošný, veřejný zátah proti závojům, je ale dosud bezprecedentní. Děje se v době, kdy narůstá nervozita v zemích s muslimskými komunitami. Švýcaři zakázali stavby minaretů.

Za porušení zákona o oděvech hrozí i vězení

Francouzi chystají obdobný zákon „o závojích“ předložit příští měsíc. A to přesto, že státní rada jej označila za potenciálně protiústavní. Proto belgický zákon hovoří obecně o oděvech, které znemožňují identifikaci. Výjimku tvoří bezpečnostní oblečení (motorkáři nebo policisté) nebo slavnostní (svatby, maškarní bály). Půjdete-li tedy kdo po Bruselu převlečen za Santa Clause v létě, budete si zřejmě koledovat o pokutu – 15 až 25 eur.

Za prohřešek ale hrozí i vězení od jednoho do sedmi dnů. „Chceme-li komunikaci mezi nejrůznějšími komunitami, které zde máme, je důležité, abychom se navzájem viděli, když spolu mluvíme,“ řekl Stefaan van Heck ze zelených. Podle BBC je v Belgii přibližně 30 žen, které nosí celoobličejový závoj. V Belgii s více než deseti miliony obyvatel čítá muslimská komunita kolem 400 tisíc lidí.