Pikantní ovšem je, že právě europoslanci hlasovali proti snaze Evropské komise povolit jejich běžné používání na letištích, jako je tomu ve Spojených státech, Švýcarsku, Austrálii, Británii či Nizozemsku. Obávají se, že nedůstojná nahota by porušovala lidská práva cestujících. Snad právě proto jsou zatím drahé přístroje za několik milionů eur pečlivě ukryty ve sklepě, kde na ně tiše sedá prach.

„Zatím naštěstí nebyly použity, to by se však mohlo změnit, pokud by vedení rozhodlo navýšit stupeň ostrahy,“ uvedla mluvčí europarlamentu Jory van den Broekeová pro Die Welt. Dodala, že skenery by mohly být nasazeny jedině v případě teroristické hrozby. O tom, kdo a kdy toto nebezpečí vyhodnotí, ale nehovořila.

Jedinečné přístroje, z nichž každý stál v přepočtu více než 1,7 milionu korun, by měly být k dispozici ve všech sídlech europarlamentu, tedy v Bruselu, Štrasburku a Lucemburku.

V USA jsou skenery v provozu na deseti největších mezinárodních letištích. Tomu, aby se tyto přístroje v nejbližší době objevily i v České republice, zatím kromě europoslanců hovoří jejich velmi vysoká cena.

Jan Rovenský, Tomáš Procházka