Odborná studie zveřejněná ve čtvrtek v americkém časopise věnovaném klinické endokrinologii, se zabývala vlivem různých živin na potlačování tvorby ghrelinu v lidském těle. Ghrelin je hormon, který vzniká v žaludku a zvyšuje chuť k jídlu. Podle posledních vědeckých poznatků nejvíce snižují tvorbu ghrelinu v lidském žaludku právě bílkoviny. Uhlovodany a tuky tedy snaze zhubnout nijak neprospívají.

Bílkoviny navozují pocit sytosti

„Potlačování tvorby ghrelinu je jedním ze způsobů, jak snížit chuť k jídlu a navodit pocit sytosti,“ uvedl pro agenturu Reuters dr. David Cummings z Washingtonské university v Seattlu, který se na této studii podílel.
Vědci podávali šestnácti lidem tři různé nápoje. Každý nápoj obsahoval různé hladiny uhlovodanů, tuků a bílkovin. Před požitím prvního nápoje byli všem účastníkům studie odebrány krevní vzorky. Ty se dále odebíraly každých dvacet minut po dobu dalších šesti hodin. V každém vzorku byla měřena hladina ghrelinu.
„Zajímavým zjištěním bylo, že tuky snižují hladinu ghrelinu velmi slabě,“ uvedl dále dr. Cummings. „Tvorbu ghrelinu nejlépe potlačovaly bílkoviny. Ghrelin potlačovaly nejintenzivněji a po nejdelší dobu. Tento výsledek považujeme za uspokojivý. U většiny diet se totiž dbát na vysoký obsah bílkovin.“

Pozor na uhlovodany!

Dalším výsledkem studie bylo zjištění, že konzumace uhlovodanů vede nejprve k silnému potlačení tvorby ghrelinu. Následně ale dochází k prudkému nárůstu tvorby ghrelinu a jeho hladina se dostává na podstatně vyšší hodnoty. To v praxi znamená, že potraviny s vysokým obsahem uhlovodanů způsobují u lidí po konzumaci pocit ještě většího hladu, než cítili předtím, než začali jíst.
Dr. Cumming soudí, že výsledky této studie mohou být využity při dalším výzkumu účinnosti různých diet.