Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Pavel II. byl prohlášen za blahoslaveného

Vatikán /FOTO/ – Bývalý papež a rodák z Polska Jan Pavel II. byl dnes prohlášen za blahoslaveného. Stalo se tak na mši, kterou ve Vatikánu před zraky statisíců poutníků slouží jeho nástupce Benedikt XVI. Jan Pavel II. se stává blahoslaveným pouze šest let a jeden měsíc po své smrti v roce 2005.

1.5.2011 8
SDÍLEJ:

Jan Pavel II. byl prohlášen za blahoslavenéhoFoto: ČTK/AP/Anja Niedringhaus

Jan Pavel II. se stává blahoslaveným pouze šest let a jeden měsíc po své smrti v roce 2005. Blahořečení je nutný předpoklad k dalšímu kroku – svatořečení, tedy prohlášení za svatého.

„Od nynějška bude nazýván blahoslaveným papež Jan Pavel II.,“ řekl latinsky Benedikt XVI. Slavnosti se účastní 86 oficiálních delegací, 22 hlav států a šéfů vlád a také členové pěti evropských královských rodin. Ve Vatikánu byli také český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a čeští arcibiskupové Dominik Duka a Jan Graubner, jakož i několik stovek českých poutníků.

Přihlíželo přes milion věřících

Schwarzenberg řekl na stanici Radio Proglas, že nepřijel jen jako zástupce vlády, ale také s osobním úmyslem. „Doufám, že český národ si uvědomí, že tento velký člověk nás měl opravdu rád a opravdu se o nás staral. Nikdy bychom neměli zapomenout na to, co pro nás udělal,“ prohlásil šéf české diplomacie na adresu Jana Pavla II.

Bývalý pražský arcibiskup Miloslav Vlk v České televizi zdůraznil otevřenost Jana Pavla II. vůči každému, s kým se v životě setkával. Připomněl, že Janu Pavlu II. bylo Československo a Česko velmi blízké.

V Římě bylo přes milion věřících, kněží, poutníků i turistů. Mnoho z nich, možná až 80.000, přijelo z papežova rodného Polska. Nad jejich hlavami vlály červenobílé polské vlajky, Poláci v rukou nesli fotografie papeže a transparenty s jeho slavným výrokem Nebojte se.

Páter Pavel Dokládal sdělil, že z ČR dorazilo na blahořečení asi 600 lidí, mezi nimi mnoho mladých věřících. Poutníci mávali českými vlajkami a oslavovali Jana Pavla II. „Byli jsme tam vidět. Ukázali jsme, že tu nejsou jen Poláci,“ řekl Dokládal. Uvedl také, že příprava na slavnostní mši byla náročná, ale nakonec mezi poutníky nenastaly žádné problémy.

Pro mnoho Poláků je Jan Pavel II. svatý už dávno. Katolická církev a Vatikán mu nyní ale musí přiřknout další zázrak jako předpoklad k budoucímu svatořečení. Při dnešním obřadu měly důležitou úlohu i dvě řádové sestry. Polka Tobiana Sobótková, oblečená celá v černém, která bývalému papežovi pomáhala v posledních hodinách jeho života, a Francouzka Marie Simon-Pierre, oděná celá v bílém. Ta stála u zrodu zázraku potřebnému k dnešní beatifikaci. Dva měsíce po skonu papeže se zázračně uzdravila z Parkinsonovy nemoci, jíž trpěl i papež, když se k němu modlila. Marie Simon-Pierre na slavnosti nesla relikviář s krví Jana Pavla II., jež mu byla pár dní před smrtí odebrána pro případ transfuze.

Lidé se pomodlili u rakve

Rakev s ostatky Jana Pavla II. byla v pátek vynesena z vatikánské hrobky a dnes se na závěr obřadu u ní pomodlili papež, duchovní i věřící.

Jan Pavel II. byl beatifikován v den, kdy katolická církev slaví pohyblivý svátek Božího milosrdenství, který připadá na první neděli po Velikonocích. Letos je to 1. května. Agentura Reuters připomíná, že 1. máj (Svátek práce) patřil k nejdůležitějším svátkům v komunistickém světě. Tato shoda okolností má podle ní nádech ironie, protože mnoho lidí věří, že právě bývalý papež pocházející z Polska hrál při pádu komunismu ve východní Evropě klíčovou roli.

Nejen na Svatopetrském náměstí, kde se slavnost konala, ale i ve všech přilehlých ulicích se tísnily tisíce lidí. Na 14 velkoplošných obrazovkách v celém městě obřad sledovali ti, kdo se nedostali do centra. Televizní přenos pak na celém světě viděly miliony lidí.

Kongregace pro svátosti a liturgii už dříve oznámila, že blahoslavený papež bude oslavován každoročně 22. října v Římě a v rodném Polsku.

Mezi hlavami států byl dnes ve Vatikánu i mezinárodně izolovaný zimbabwský prezident Robert Mugabe. Tento autoritářský vládce má zákaz cestovat do zemí Evropské unie a USA. Vatikán ale není součástí součástí EU. Skutečnost, že Mugabe musel projít tranzitem do italské metropole Říma, italské ministerstvo zahraničí vysvětlilo, že takový způsob pohybu byl možný díky výjimce, s níž legislativa unie počítá.

Nejdéle sloužící papež minulého století

Papež Jan Pavel II. stál v čele katolické církve bezmála 27 let. Pro většinu věřících představoval charismatickou osobnost, naplněnou životním optimismem, otcovskou láskou a pevnými morálními zásadami. Pro své krajany z Polska byl navíc symbolem naděje v dobách komunistického režimu. Papež, jenž se díky své komunikativní povaze a nepředstírané srdečnosti těšil sympatiím i mimo obec věřících, byl dnes blahořečen.

Během svého pontifikátu v letech 1978 až 2005 zbořil Jan Pavel II. mnohá tabu. Veřejně například vyzval křesťany, aby se omluvili Židům za to, že je po staletí jako národ odmítali a uráželi jejich vyznání. Zároveň byl historicky první hlavou katolické církve, která navštívila synagogu a mešitu.

Ve snaze přispět k usmíření mezi stoupenci odlišných náboženství učinil Jan Pavel II. řadu omluv vůči těm, kdo v minulosti utrpěli újmu ze strany katolíků. Slova lítosti adresoval například obětem inkvizice, upálenému astronomovi Galileu Galilei či pravoslavným věřícím. Židům se papež omluvil za nedostatečnou aktivitu církve během jejich pronásledování nacisty a v roce 1999 vyjádřil lítost nad krutou smrtí církevního reformátora Jana Husa.

Jan Pavel II. se vždy zasazoval o právo na svobodu. Po zhroucení sovětského bloku ovšem neopomínal varovat ani před riziky zneužití nově nabyté svobody a před úpadkem hodnot.

Stal se i terčem kritiky

Papežovy názory se však pokaždé nesetkaly jen s pozitivními ohlasy. Terčem kritiky se stal mimo jiné proto, že odmítal ustoupit v otázce celibátu kněží, svěcení žen či v otázce antikoncepce. Stoupenci konzervativní a tradicionalistické linie papežovi naopak vytýkali příklon k modernistickému proudu katolické teologie, nemluvě o omluvách za některé činy církve v minulosti. Jeden španělský kněz dokonce papeže v roce 1982 pobodal. Šlo o druhý pokus o atentát během krátké doby; v květnu 1981 na papeže vystřelil turecký terorista Mehmet Ali Agca.

Jan Pavel II., občanským jménem Karol Wojtyla, se narodil 18. května 1920 ve Wadowicích nedaleko Krakova. V osmi letech mu zemřela matka, a o čtyři roky později ztratil staršího bratra.

Po ukončení střední školy, na níž se údajně rozhodoval mezi kariérou duchovního a herce, nastoupil na filozofickou fakultu univerzity v Krakově. Za druhé světové války začal ilegálně studovat teologii a filozofii a vysokou školu dokončil až v roce 1946. V témže roce byl vysvěcen na kněze.

Od roku 1963 působil ve funkci krakovského arcibiskupa a o čtyři roky později byl jmenován kardinálem. Papežem byl Jan Pavel II. zvolen v říjnu 1978. Ve svých osmapadesáti letech se stal nejmladší hlavou katolické církve od zvolení Pia IX. v roce 1846 a zároveň prvním neitalským papežem po 455 letech.

Česko navštívil třikrát

Za svého života vydal přes pět desítek prací věnovaných katolické církvi a několik knih. Vedle toho vykonal 104 zahraničních návštěv, přičemž Československo, respektive Českou republiku navštívil třikrát.

Populární, ke konci života těžce nemocný papež, byl nejdéle úřadující hlavou katolické církve 20. století, a zřejmě i druhým nejdéle sloužícím papežem v dějinách církve. Zemřel 2. dubna 2005 ve věku 84 let. Po pouhých 87 dnech poté byl zahájen proces jeho blahořečení, který vyvrcholil dnes.

Čtěte také: Sporný prezident přijel na blahořečení expapeže

Autor: ČTK

1.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:
Plánovaná podoba dálnice D3 v okolí Českých Budějovic.
1 17

Po nové dálnici k voličům. Znalci: K smíchu, ale neškodné

Ilustrační foto.
1 11

Češi jsou nejméně zdravý národ na světě, tvrdí Britové

DOTYK.CZ

Levi Strauss: modrá je dobrá, hlásil jeho vynález

Löb Strauss naplňoval stereotypy o židech. Byl podnikavý, v byznysu mazaný a nadevše dbal o svou značku. Německo-židovský imigrant, který v roce 1853 v San Francisku rozjel výrobu džín, skonal před 115 lety. Proč se džínám říká „džíny“? Proč je denim „denim“, a jak se Strauss k nesmrtelné džínovině dostal? Jednu z odpovědí podá i omyl jisté textilky v moravském Bruntále.  

Burgundsko, Bretaň či zámky na Loiře. Startuje nový Bedekr

Do země galského kohouta se vrací čtvrtá řada cestovatelského magazínu Bedekr. Její přírodní i architektonické krásy divákům zprostředkují Michaela Maurerová a Martin Písařík. Jejich pozornosti neuniknou kulinářské speciality ani víno. Nové díly startují na obrazovkách České televize 28. září.

Tragédie na Českolipsku. U Novin se zřítilo malé letadlo. Dva lidé zemřeli

V úterý ráno se nedaleko Novin pod Ralskem zřítilo malé sportovní letadlo. Podle záchranářů pád nepřežili dva lidé.

Opozice chce projednat dostavbu okruhu. Nepodpořím to, řekl Dolínek

Tendr na dostavbu severovýchodního městského okruhu mezi Pelc/Tyrolkou a Štěrboholy chce dnes projednat opozice. Pražská TOP 09, ODS a Nezávislí kvůli tomu svolali mimořádné zastupitelstvo. Náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD), který obchvat prosazuje, paradoxně jeho projednání nepodpoří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení