Podle Thada Allena, který řídí likvidaci největší ekologické havárie v dějinách USA, dokáže současný systém odsát z vrtu maximálně 28.000 barelů (4,4 milionu litrů) ropy denně. Po zapojení dodatečného zařízení by se měla tato hodnota zvýšit až na 53.000 barelů (8,4 milionu litrů).

Zastavit celý únik se nedaří

Z vrtu přitom podle odhadů americké vlády denně vytéká až 60.000 barelů (9,5 milionu litrů) ropy. Ropný únik začal 20. dubna, když vybuchla těžební plošina Deepwater Horizon, kterou firma BP provozovala.

Zařízení na odčerpávání ropy sice omezují množství suroviny, která se dostane do moře, nemohou ale zastavit celý únik. BP proto hloubí dva odlehčovací vrty, které se mají asi kilometr pod mořským dnem připojit na ten poškozený a mají umožnit jeho zabetonování.

Práce v předstihu

Allen prohlásil, že hloubení odlehčovacích vrtů jde rychleji, než se očekávalo, a práce jsou asi v týdenním předstihu proti plánu. První vrt už je necelých 80 metrů nad místem, kde by se měl na původní šachtu připojit. Práce ale nyní půjdou pomaleji, aby se odborníci zajistili, že původní vrt neminou. Odlehčovací vrty tak podle Allena budou dokončeny až v polovině srpna.

Na hladině moře pokračují práce na likvidaci ropné skvrny. Lodě pobřežní stráže sbírají surovinu z hladiny nebo zapalují části skvrny a letadla rozprašují na ropu dispergátory, které pomáhají jejímu rychlejšímu rozpuštění. Podle úřadů se dnes však potvrdilo, že se surovina ve formě asfaltových chuchvalců vyplavuje už i na pláže v Texasu. Ropná havárie tak už zasáhla všechny státy USA, které leží na pobřeží mexického zálivu.