NATO oznámilo, že hodlá útočit na původně civilní cíle, které nyní využívají Kaddáfího jednotky pro vojenské účely.

„Kaddáfího jednotky stále častěji obsazují zařízení, která dříve sloužila civilním účelům,“ prohlásil mluvčí pro operaci NATO v Libyi Roland Lavoie. Jedná se o dřívější stáje, zemědělská zařízení, továrny a sklady potravin.

Hague podle britského listu řekl, že ani Británie ani Francie nemají právo rozhodovat o budoucnosti Kaddáfího. Podle něj by ovšem bylo nejlepší, kdyby Libyi opustil. Británie zároveň podle jeho slov podporuje rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu o vydání mezinárodního zatykače na Kaddáfího. Nemělo by mu být už nikdy dovoleno, aby ohrožoval libyjské civilisty a destabilizoval Libyi, uvedl Hague.

Libyjské vládní jednotky v noci na dnešek zasáhly raketou ropný zásobník v Misurátě a půlmilionové město pociťuje vážný nedostatek paliva. Podle agentury Reuters je většina benzinových čerpacích stanic uzavřena.

Misuráta je stále v obležení vojsk věrných Muammaru Kaddáfímu, jejichž přední jednotky jsou od Misuráty jen asi 30 až 40 kilometrů. Raketové ostřelování se periodicky opakuje. Třetí největší libyjské město, vzdálené asi 200 kilometrů od Tripolisu, je odkázáno na dodávky vypravované po moři z přístavů na východě Libye ovládaném povstalci.

Většina místních zásobníků ropy nebyla ostřelováním zasažena, ale jsou tak blízko hořícímu objektu, že není možné se k nim přiblížit. V Misurátě je otevřeno jen několik čerpacích stanic, před nimiž se tvoří dlouhé fronty. Západní novináři hovoří o značném vyčerpání obyvatel a projevech paniky.

Turecko uskutečnilo první dodávky ropy povstalcům

Podle informací tureckých médií bylo dodáno 10.000 tun suroviny tureckou společností TPIC. Příští dodávka bude podle ministra energetiky Tanera Yildize ve výši 18.000 tun.

Rebelové vyjádřili znepokojení nad postojem Egypta vůči Kaddáfího režimu, neboť Káhira dosud nezablokovala konta libyjského vůdce a jeho příbuzných, informovala agentura DPA. Jeden z předních představitelů povstalců v Benghází označil postoj Káhiry za neospravedlnitelný. Podle něj budou povstalci znovu žádat o peníze, které patří libyjskému lidu. Egyptská vláda tento požadavek povstalců údajně opakovaně ignorovala. Podle agentury DPA žádná z obou stran nenaznačila, o jak velké sumy se má jednat.

Na druhou stranu ale povstalci kladně hodnotí ponechání otevřené hranice mezi Egyptem a Libyí, i přesto, že východní část Libye hraničící s Egyptem je pod povstaleckou kontrolou. Zároveň vítají, že Káhira podporuje zákaz letů nad Libyí.