VYBERTE SI REGION

Britové v referendu odmítli změnu volebního systému

Londýn - Britové ve čtvrtečním referendu jednoznačně odmítli změnu volebního systému z většinového na alternativní. Sčítání ještě probíhá, ale počet hlasů odmítajících změnu již podle britských televizí překročil polovinu odevzdaných hlasů.

6.5.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Zatím bylo sečteno přes 90 procent z asi 18,6 milionu odevzdaných hlasů. Z nich 68 hlasovalo proti a jen 32 procent pro nový systém.

Výsledek je těžkou ranou pro koaliční liberální demokraty vicepremiéra Nicka Clegga, kteří referendum prosazovali. Nynější jednokolový většinový systém vyhovuje především dvěma hlavním stranám, konzervativcům a labouristům. Naopak poškozuje menší strany jako jsou liberální demokraté, jejichž parlamentní zastoupení neodpovídá jejich celostátní podpoře.

Konzervativci premiéra Davida Camerona jsou proti změně systému, ale po loňských parlamentních volbách přistoupili na referendum při vytváření koalice jako na nezbytný ústupek liberálním demokratům. Alternativní systém kombinuje prvky většinového a poměrného hlasování.
Liberální demokraté navíc utrpěli těžké ztráty při místních a regionálních volbách v Anglii, Walesu a Skotsku. Voliči je podle shodného mínění komentátorů potrestali za politiku drastických rozpočtových škrtů, kterou provádějí v koalici s Cameronovými konzervativci a která je často v rozporu s jejich předvolebními sliby.

Největší událostí volebního "superčtvrtka" v Británii je nicméně nečekaně vysoké vítězství skotských nacionalistů ze Skotské národní strany (SNP), která poprvé získala v regionálním parlamentu většinu. Šéf SNP a první ministr Alex Salmond již potvrdil, že chce během funkčního období místního parlamentu vyhlásit referendum o samostatnosti Skotska.

Opoziční labouristé počítali ve čtvrtek s velkými zisky, ale tyto naděje se naplnily jen částečně. Strana si vedla dobře ve Walesu, kde má v regionálním parlamentu polovinu míst, ale nečekaně propadla ve Skotsku, které bývalo tradiční baštou labouristů.

V místních volbách v Anglii si labouristé výrazně polepšili a získali 800 nových zástupců na místních radnicích. Tyto zisky však poněkud zaostávají za předvolebním očekáváním a navíc jsou výhradně na úkor liberálních demokratů a nezávislých kandidátů. Vládní konzervativci oproti předpokladům nejen, že neztratili, ale dokonce mírně získali - 81 nových zastupitelů.

Celkově podíl hlasů liberálních demokratů klesl na 15 procent, když v loňských parlamentních volbách získali 23 procent hlasů. Labouristé si polepšili na 37 procent, zatímco pro konzervativce hlasovalo stejně jako loni asi 35 procent voličů.

Komentátoři se shodují v tom, že čtvrteční volby byly katastrofou pro Nicka Clegga, přinesly smíšené zprávy šéfovi opozičních labouristů Edu Milibandovi a byly úspěchem pro Davida Camerona. Jasné také je, že volby změní poměry ve vládní koalici, přestože její vedoucí představitelé zdůrazňují, že vydrží do konce volebního období v roce 2015.

Autor: ČTK

6.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Lídry politických stran rozdělilo téma zavedení dopravy zdarma

Praha /VIDEO/ - Jako první se v předvolební debatě řešilo téma dopravy. Sedm lídrů politických stran odpovídalo na otázku, zda souhlasí se zavedením dopravy zdarma pro mladé lidi a seniory, kteří by takto mohli cestovat po celé České republice. Politici ale v této otázce nenalezli shodu. 

Opilá matka v noci jezdila s kočárkem

Jindřichův Hradec - Hradečtí strážníci museli přivolat sociálku, podnapilý byl i otec batolete.

Požárem chaty Libušín na Pustevnách se opět bude zabývat policie

Vsetín - Předloňským požárem chaty Libušín na Pustevnách se bude opět zabývat policie. Okresní soud ve Vsetíně vrátil kauzu po podání obžaloby k došetření státnímu zástupci. Jeho stížnosti poté nevyhověla olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě. Obžalobě z obecného ohrožení čelil padesátiletý muž z Karvinska, který je podezřelý, že v roce 2007 zanedbal opravu komínových těles. Národní kulturní památka sloužící jako restaurace shořela na počátku března 2014. Obnova přijde téměř na 80 milionů Kč.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies