Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zahraniční tisk: Evropě hrozí štěpení kvůli migrantům, kvóty nevěstí nic dobrého

Londýn – Rozmístění migrantů v zemích Evropské unie přes odpor Česka, Slovenska, Rumunska a Maďarska, které prosadily dvě desítky unijních ministrů vnitra, je „vysoce rozdělujícím" krokem, na základě kterého hrozí štěpení kontinentu. V reakci na závěr úterní schůzky ministrů vnitra EU v Bruselu to dnes uvedl britský deník The Telegraph.

23.9.2015 51 AKTUALIZOVÁNO 23.9.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK/AP/Zoltan Balogh

Evropští představitelé doufali, že se ohledně rozmístění 120.000 migrantů najde shoda, ale nakonec se záměr prosadil proti vůli čtyř východoevropských zemí. Podle listu se tím z jednání o přistěhovalecké krizi na dnešní summitu EU stává „napjatá záležitost".

Také deník The Guardian zdůrazňuje, že rozmístění imigrantů se prosadilo přes odpor některých středoevropských zemí. Jedná se podle listu o „zlomové rozhodnutí", po němž bude dnešní summit napjatý.

Podobně se v Británii dnes vyjádřil například i deník The Independent. Kromě jiného si také všímá varování českého premiéra Bohuslava Sobotky, který před úterní schůzkou řekl, že jakákoli snaha o vnucení schématu pro rozdělení uprchlíků může skončit zesměšněním Evropské komise a vlád, které tuto myšlenku podpořily.

Někteří vysocí evropští představitelé podle The Independent po týdnech vyjednávání kolem přistěhovalecké krize dávají stále více najevo podrážděnost. „Je to to nejhorší, co jsem v rámci řešení evropských otázek zažil za posledních více než 20 let," citoval list nejmenovaného vysokého diplomata.

Dánský a belgický tisk varují před nuceným rozdělováním migrantů

Úterní rozhodnutí ministrů vnitra členských zemí EU, kteří i přes odpor čtveřice států schválili přerozdělování uprchlíků na základě kvót, není optimální. Uvedl to dnes dánský list Berlingske Tidende. Belgický list De Standaard považuje za pozitivní, že dnešní summit EU se nebude již rozdělováním 120.000 žadatelů o azyl zabývat. Rozervanost unie ale podle něj nevěstí nic dobrého. Finský tisk připomíná, že Helsinky se v úterý zdržely hlasování, protože rezolutně trvají na nutnosti dobrovolného přijímání běženců. Finsko je ale připraveno stanovený počet migrantů přijmout.

Proti přijetí kvót na rozdělení běženců se v úterý postavila Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. „Určitě není optimální řešení nutit čtyři členské země přijmout uprchlíky na základě nařízení o kvótách, jak k tomu došlo na schůzce ministrů vnitra a spravedlnosti v úterý večer. To se nikdy dřív nestalo a zkuste představit, jak to bude vypadat, až se budou uprchlíci rozdělovat do zemí, které je nechtějí přijmout a kde pravděpodobně ani oni sami nechtějí skončit," napsal dánský list Berlingske Tidende. „Ačkoli je možné… použít k prosazení návrhu kvalifikované většiny, jen velmi málo lidí si myslelo, že velké země tak učiní v otázce, která je tak důležitá pro národní sebeurčení," dodal.

„Je důležité, že dnešní summit EU nebude již zatížen relativně méně naléhavou otázkou rozdělení 120.000 žadatelů o azyl. Na pořadu jednání jsou zásadnější problémy. Ovšem to, že se nejprve konalo hlasování (na schůzce ministrů vnitra EU), je náznakem hlubokých neshod v azylovém procesu," uvedl belgický deník De Standaard. „Nyní máme přece jen nějaké rozhodnutí, ale rozervanost EU nikdy nebyla tak jasně viditelná. To nevěstí nic dobrého, protože jen solidarita a větší disciplína při realizaci dohodnutých pravidel mohou dát naději, že azylovou krizi bude možné zvládnout. Politická hořkost vyplývající z násilných rozhodnutí a prohraných bitev nepřispívá k ničemu," dodal.

Finský deník Hufvudstadsbladet připomněl, že Finsko se v úterý zdrželo hlasování proto, že podle něj musí být přijímání uprchlíků dobrovolné. Helsinky již dříve uvedly, že jsou připraveny přijmout 2400 uprchlíků, jak stanovila Evropská komise. „Finský vládní program zdůrazňuje, že rozdělování uprchlíků musí být na základě dobrovolnosti. Proto se ministr vnitra Petteri Orpo zdržel hlasování," napsal list Hufvudstadsbladet, který vychází ve švédštině.

Německý tisk: Rozhodnutí o kvótách bez konsenzu je překvapivé

Podle německých médií je překvapivé, že evropští ministři vnitra schválili kvóty na rozdělení běženců i přes odpor čtyř zemí, včetně Česka a Slovenska, a nesnažili se o konsenzus. Podle deníků se tím zvýší napětí před dnešním summitem Evropské unie. Média si také všímají výroku slovenského premiéra Roberta Fica, který kvóty označil za diktát a odmítl rozhodnutí ministrů vnitra přijmout.

„Navzdory všem očekáváním přece jen ministři vnitra EU rozhodli o rozdělování žadatelů o azyl. Byla to však vynucená dohoda, protože čtyři státy východní a střední Evropy se postavily proti ní. Ministři tak přijali rozhodnutí pouze kvalifikovanou většinou a ne na základě konsenzu všech zemí, jak je obvyklé," napsal nejčtenější německý deník Bild.

Také rozhlasová stanice Bayerischer Rundfunk označuje za nezvyklé, že ministři vnitra „protlačili rozhodnutí" i přes odpor čtyř zemí. „Teď teprve pořádně začne debata o rozdělování běženců i o tom, zda jsou závěry ze včerejší (úterní) schůzky skutečně vítězství, nebo spíš tvrdá porážka pro EU. O dohodě tady totiž nemůže být řeč," uvedla stanice.

„Rozhodnutí ministrů vnitra z předchozího dne může zapůsobit jako rozbuška na summitu EU," varoval deník Rheinische Post. Hlavy evropských států a vlád budou dnes na mimořádném summitu jednat právě o otázkách spojených s imigrací.

Německá média si také hojně všímají Ficova vyjádření o tom, že úterní rozhodnutí z Bruselu je diktát silnějších evropských zemí. Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung také cituje českého prezidenta Miloše Zemana, který rozhodnutí o rozdělování žadatelů o azyl označil za chybu a vyjádřil naději, že summit EU toto rozhodnutí revokuje.

Rozhodnutí Varšavy o uprchlících tisk chválí, opozice kritizuje

Za správné považuje dnes polský tisk rozhodnutí Varšavy souhlasit s přijetím kvóty uprchlíků, a to i přes výhrady a výčitky Čechů, Slováků a Maďarů. Za „skandální" naopak označila hlasování ministrů vnitra Evropské unie opoziční kandidátka na premiérku pro říjnové parlamentní volby Beata Szydlová. „Nejvíce pobuřující je to, že polská vláda podvedla země visegrádské skupiny," prohlásila.

„Chápu frustraci Čechů či Slováků, protože ve sporu o uprchlíky jim bylo výhodné krýt se za polskými zády," napsal komentátor liberálního listu Gazeta Wyborcza a připomněl, že na Polsko se – na rozdíl od Česka a Slovenska – snášelo evropské kárání jako na zemi rasistů a nevděčníků, kteří rádi berou kopy evropských peněz a žádají tvrdý postoj k Rusku, ale když je třeba pomoci, tak jen rozhodí ruce.

Polsko už podle listu nemohlo zůstávat rukojmím českých a slovenských obav z uprchlíků, a to tím spíše, že premiérka Ewa Kopaczová stála po boku lídrů Visegrádu proti kvótám nikoliv ze solidarity, ale z obavy, že před volbami ještě více posílí opoziční Právo a spravedlnost a krajní pravice. Avšak toto „spojenectví paniky s politickými kalkulacemi" poškozovalo pověst Polska, a tak je dobře, že se polská vláda nakonec bez ohledu na politické ztráty rozhodla Evropě pomoci. A pokud jde o Visegrád, Praha, Bratislava i Budapešť dobře vědí, že bez Polska nemá smysl.

„Musíme přiznat, že Polsko mělo dobrý důvod odpojit se od visegrádské solidarity," připouští i konzervativní list Rzeczpospolita. Visegrád podle něj totiž není hodnotou „sám o sobě", ale jen jedním z nástrojů v boji o své zájmy v EU. Visegrádští partneři podle komentátorky listu mnohdy nestáli na straně Polska, ale jejich solidarita končila tam, kde končily jejich výhody. A tak „několik tisíc uprchlíků (…) není velká cena za posílení obrazu silného a odpovědného partnera v EU", což se bude hodit v debatě o dalších sankcích proti Rusku.

Stínem je tak spíše pasivita Polska, které si jen pojistilo své zájmy, ale nesnažilo se přetáhnout středoevropské partnery na druhou stranu, čímž by získalo více uznání, píše komentátorka listu.

Autor: ČTK

23.9.2015 VSTUP DO DISKUSE 51
SDÍLEJ:
Euro, ilustrační foto
14 4

Duel Deníku: Měla by Česká republika přijmout euro?

Poslanecká sněmovna. Ilustrační foto.
2 6

Někteří nynější poslanci nemají obhajobu mandátu jistou

Když věční rivalové spojí síly. Duo „Fedal“ rozzářilo tenisový svět

Vytvořili jednu z největších rivalit ve sportovních dějinách. Na okruhu ATP se spolu potkávají více než patnáct let. Nyní se poprvé postavili bok po boku do společné čtyřhry. Roger Federer a Rafael Nadal podtrhli vytvořením unikátní deblové dvojice jedinečnost celého Laver Cupu. Navíc se mohou nazývat neporaženým párem.

DOTYK.CZ

Kolonie o sto lidech na Měsíci. To je vize Bernarda Foinga pro rok 2040

Během několika desetiletí se objeví první "měsíční miminka" - děti, které budou žít se svými rodiči na Měsíci. Tvrdí to Bernard Foing, jenž svou vizi osídleného Měsíce představil na Evropském kongresu planetárních věd v lotyšské Rize.

Trump zakázal vstup do země lidem z KLDR, Venezuely a Čadu

Americký prezident Donald Trump chce rozšířit protiimigrační opatření o další tři státy. Zákaz cestovat do Spojených států se tak má odnynějška týkat občanů osmi zemí. A to KLDR, Čadu, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie a Venezuely. Ruší se naopak pro Súdán.

Nastavme pojištění pro nemocnice jako povinné ručení u aut, navrhují poslanci

Pojištění odpovědnosti je příliš drahé, stěžují si české špitály. Suma roste i těm, které chyby nedělají. Nejčastěji se dostávají do sporů porodníci a chirurgové, tvrdí právník.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení