VYBERTE SI REGION

Akademici upozornili na alkoholismus mezi seniory

Londýn - Britští zdravotníci navrhují drasticky snížit bezpečnou hranici alkoholu pro seniory. Dle sdružení britských psychiatrů je v seniorské kategorii mnoho skrytých alkoholiků a tělo starších lidí alkohol nedokáže odbourávat tak jako mladší organismus.

23.6.2011 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Královská psychiatrická akademie uvádí ve zprávě, z níž citoval server BBC, že lidé nad 65 let by denně neměli vypít více než čtyři deci piva nebo malou sklenku vína.

Problém není jenom pomalejší odbourávání alkoholu, ale také škodlivost kombinace alkoholu s léky, jež mnozí senioři užívají.

Experti upozorňují, že přijatelných 14 jednotek alkoholu (necelé čtyři litry piva) týdně pro ženy a 21 jednotek (šest litrů piva) pro muže jsou doporučitelné jedině pro mladší věkové skupiny dospělých.

Britští psychiatři tvrdí, že mezi seniory přibývá pijáků, a hovoří o nich jako o "neviditelných alkoholicích". Třetina z těch, kdo holdují alkoholu, s tím prý začala až ve stáří pod vlivem nezvládnutých nových životních okolností. Nedokážou se vypořádat s odchodem do důchodu, se ztrátou blízké osoby, s pocitem nudy nebo osamocení a s depresí. Na rozdíl od mladších alkoholiků tito lidé popíjejí doma a nikdo o jejich závislosti dlouho neví. Problém je o to nebezpečnější, že mnozí ze seniorů alkohol konzumují bez ohledu na léky, které berou.

Bezpečná hranice konzumace

Akademici ve své zprávě vyzvali vládu, aby vypracovala pro seniory samostatný pokyn o doporučené dávce alkoholu a jasně v něm vyznačila horní bezpečnou hranici konzumace. Tou jsou prý 1,5 jednotky alkoholu (asi čtyři decilitry piva) denně nebo 11 jednotek (tři litry piva) týdně. Dále chtějí, aby obvodní lékaři každého seniora testovali na závislost na alkoholu.

"Panuje přesvědčení, že alkoholismus a závislost na drogách je mezi staršími lidmi vzácností, ale to není pravda. Neví se o tom a lékaři často známky přehlédnou," sdělila profesorka psychiatrie specializovaná na závislost Ilana Cromeová, která vedla tým, jenž zprávu vypracoval.

Čtěte také: Terapeutka: Alkoholismus je nemoc duše

Autor: ČTK

23.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

Neberte medvědovi hračku! Může to být granát...

Varšava – Odebrat medvědovi hračku může být docela nebezpečné, zvláště když hračkou je minometný náboj. Asi takové poučení podle agentury AP plyne ze sobotní příhody v zoologické zahradě v Poznani na západě Polska.

Při volbách na zkoušku statistici nezaznamenali žádný problém

Praha – Při úterních simulovaných volbách na zkoušku nezaznamenal Český statistický úřad (ČSÚ) žádný problém se zpracováním výsledků. Před říjnovými krajskými a senátními volbami statistici prověřovali přenos sečtených hlasů nebo reakce systému na přetížení, sdělila mluvčí úřadu Petra Báčová. Jednalo se o druhou celoplošnou zkoušku ze tří, poslední se má konat 4. října.

Lidé si připomenou svatého Václava, patrona české země

Praha - Lidé v České republice si dnes při bohoslužbách, poutích i lidových slavnostech připomenou světce a hlavního patrona české země, svatého Václava. Ve Staré Boleslavi se uskuteční tradiční Národní svatováclavská pouť a mše na Mariánském náměstí, nedaleko kostela, kde byl kníže zavražděn. Do Boleslavi dorazí vedle tisíců věřících a dalších návštěvníků i prezident Miloš Zeman. Státním svátkem je 28. září od roku 2000.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies