„Pokud chtěla česká policie mezi muslimy zajistit muže šířícího rasistickou a antisemitskou literaturu, mohlo to být v pořádku. Tak, jak to provedla, nejenže v pořádku nebylo, ale byl to strašný přešlap. Její akce vypadala jako útok na bojechtivou buňku Al-Káidy. Byla přehnaná, špatně načasovaná a neprofesionální," tvrdil komentátor.

Profesionálnost zásahu podle deníku nespočívá jen v tom, „jak umíte držet samopal", ale i v tom, zda je zásah přiměřený, zda znáte prostředí, do kterého vstupujete a dokážete se mu přizpůsobit a zda svým postupem nakonec nezpůsobíte více škod než užitku.

Schopnost rozlišovat

List napsal, že podle několika svědectví jsou i mezi muslimy v Česku zastánci netolerantní, fanatické, paranoidní a po moci bažící verze islámu. To je prý důvod, aby se o jejich aktivity zajímaly tajné služby a policie. Nic prý ovšem nenasvědčuje tomu, že by tuto verzi islámu vyznávala většina českých muslimů. „Schopnost rozlišovat mezi muslimskou většinou, která je jiná, ale se kterou lze klidně vycházet, a mezi muslimskou menšinou, která může být skutečně nebezpečná, není jen záležitostí slušnosti, naší vlastenecké tolerance a respektování zásad právního státu. Je to i nutný předpoklad úspěšného boje s těmi, s nimiž nelze vycházet, protože s námi sami vycházet nechtějí," míní deník.

Proti policejnímu zásahu minulý týden protestovalo u budovy ministerstva vnitra v Praze asi 300 muslimů. Zásah označili za zbytečně tvrdý, stěžovalo si na něj například indonéské velvyslanectví. Policejní akci odmítli také zástupci jiných náboženství v ČR.

Česká policie po zásahu obvinila pětapadesátiletého Čecha z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka – toho se měl dopustit tím, že Česku zajistil vydání a distribuci knihy údajně šířící rasismus. Česká média spekulovala, že by jím mohl být ředitel Islámského centra v Praze Vladimír Sáňka.