Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Evropa se nám směje, v čele EU jsme byli nejhorší

Paříž – České předsednictví v Evropské unii, které v úterý končí, patřilo k těm slabším, soudí ve svých dnešních komentářích francouzské sdělovací prostředky.

30.6.2009 88
SDÍLEJ:

José Barosso a Mirek Topolánek na summitu EU v PrazeFoto: Reuters

Po svých diplomatických faux pas a pádu vlády v polovině cesty po sobě zanechává spíš rozpačitý dojem, uvedla dnes například na svých internetových stránkách francouzská rozhlasová stanice Radio France International (RFI).

„V Bruselu a v metropolích Evropské unie je patrná citelná úleva,“ konstatuje k ukončení českého předsednictví RFI. Podle stanice byl hlavním potížistou odpůrce lisabonské smlouvy, český prezident Václav Klaus, který „nepropásl jediný okamžik, aby české předsednictví diskreditoval“. Za jeho poslední útok proti evropským institucím označila stanice Klausovo prohlášení, že volby do Evropského parlamentu jsou zbytečné. Kritizovala ho také, že v době hluboké ekonomické krize je pro liberalizaci trhu.

„Pro mnoho evropských diplomatů jsou vrtochy Václava Klause nejlepším důkazem toho, že Evropa potřebuje lisabonskou smlouvu, která udělá tečku za principem střídajících se předsednictví,“ soudí RFI.

Rozhlas připomíná hlavní události, které české předsednictví komplikovaly, jako konflikt v Gaze nebo plynová krize, u níž nicméně přiznává, že k „odblokování situace“ přispěl tehdejší český premiér Mirek Topolánek zprostředkováním rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou.

Za faux pas stanice označuje tvrzení, že izraelská vojenská intervence v pásmu Gazy byla spíše obranná než útočná. Mylně ale tento výrok vkládá do úst tehdejšího českého ministra zahraničí a šéfa evropské diplomacie Karla Schwarzenberga, který „byl přinucen vycouvat a označit za ‚vážnou chybu‘ své vlastní výroky“. Tato slova pronesl ve skutečnosti tehdejší Topolánkův mluvčí pro české předsednictví Jiří Potužník.

Černého plastika rozvířila prach hned na začátku

„České předsednictví rozvířilo prach hned ve svých počátcích,“ pokračuje RFI, a to kontroverzní plastikou v atriu Evropské rady v Bruselu. V kritice notně přitvrzuje regionální deník L'Alsace, podle kterého „toto neúspěšné předsednictví kromě nekompetentnosti a zlé vůle vzbuzuje otázku, jak je možné svěřit vedení EU těm, kteří nevěří v Evropu a kteří do ní vstoupili jedině z ekonomického zájmu s odmítáním jakékoli její politické dimenze“.

„Češi nejsou v tomto ohledu sami. Střední, východní a baltská Evropa mají jen zmatenou představu o budoucnosti kontinentu. Pro tyto metropole platí jedině Severoatlantická aliance, která má chránit před ruskou hrozbou jejich draze vydobytou národní nezávislost. Ale bolestivá minulost neopravňuje k tomu, aby brzdila Evropu,“ hlásá list.

Provládní deník Le Figaro a opoziční levicový list Libération, které rovněž patří k ostrým kritikům českého předsednictví, v úterý na svých stránkách žádný komentář nezveřejnily.

České předsednictví v EU bylo podle polských médií neúspěšné

Varšava – České předsednictví v Evropské unii bylo neúspěšné a pozitivní výsledky českých diplomatů zastínily vnitropolitické šarvátky. Uvedl to dnes polský list Dziennik k poslednímu dni českého předsednictví, které 1. července přebírají Švédové. Šest měsíců v čele unie podle autorů komentáře stačilo, aby si Česká republika pokazila dvacet let budovanou reputaci.

Pozitivní obrázek Česka v Evropě se podle listu v uplynulém pololetí sesypal. Češi se od roku 1989 snažili vytvořit dojem kultivované, téměř západní země, jejíž politika a civilizace značně převyšují jiné postkomunistické státy. Díky odtržení chudší části někdejšího Československa je ČR dnes bohatší než zbytek střední Evropy. Image se ale nyní změnila, píše list.

České předsednictví si lidé zapamatují jako chaotické a ne příliš úspěšné. Praha měla smůlu hned na začátku. Vést unii začala řešením sporu s jedním z nejsilnějších evropských politiků (francouzským prezidentem) Nicolasem Sarkozym o stěhování výroby do nových členských zemí. Dozvuky tohoto konfliktu pak byly slyšet během celého pololetí.

Už v lednu navíc Sarkozy odmítl koordinovat svou diplomacii s tehdejším českým premiérem Mirkem Topolánkem a stal se hlasem Evropy při řešení problémů mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamas, pokračuje polský deník. Podobné situace se posléze často opakovaly.

O porážce Čechů rozhodl 24. března pád vlády. Přechodný kabinet Jana Fischera vznikl teprve v květnu a nebyl schopen dokončit žádný z cílů, které si Praha stanovila. Do konce českého předsednictví se například nepodařilo vyřešit spor mezi Slovinskem a Chorvatskem o pobřežní vody, kvůli kterému Lublaň blokuje vstup Záhřebu do unie, nebo navázat úzkou spolupráci s novou administrativou ve Washingtonu.

Topolánek přiznává, že Češi promarnili šanci na posílení své pozice v Evropě. Vinu svaluje na poslance opoziční ČSSD a KSČM, kteří vyjádřili nedůvěru jeho vládě. Nelze ale skrýt, že to sám premiér svým stylem práce přispěl k porážce Česka v EU. Jejím symbolem se podle listu Dziennik stanou nahé fotografie Topolánka nafocené ve vile italského premiéra Silvia Berlusconiho.

Diplomatickým skandálem byla obří plastika Entropa, symbolizující v Bruselu 27 zemí unie, coby prezentace předsednictví ČR. Protestovalo proti ní například Bulharsko znázorněné zde jako turecký záchod, připomíná polský list. Celý svět podle něj zarazila také Topolánkova slova, že americká protikrizová opatření představují „cestu do pekel“.

Horší ale je, že v období českého předsednictví slabost Prahy a Evropské komise využily jiné země. Evropskou unii nyní budou muset zachraňovat Švédové, jejichž předsednictví se už Evropa nemůže dočkat, uzavírá Dziennik.

Slovenská média hodnotí české předsednictví EU jako málo úspěšné

Bratislava – České republice se během předsednictví Evropské unii podařilo z proklamovaných velkých plánů nakonec uskutečnit jen malou část. I proto se prý Evropa na končící české předsednictví unii dívá podle dnešního komentáře slovenského deníku Hospodárske noviny (HN) spíš s rozpaky. Slovensko ale oceňuje roli ČR při řešení ukrajinsko-ruského sporu o plyn.

Boj s hospodářskou krizí nebo dokončení procesu přijetí lisabonské smlouvy o reformě evropských institucí ve všech zemích EU. S takovými prioritami přebíral před šesti měsíci český premiér Mirek Topolánek předsednictví EU od francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Z větší části však podle HN zbylo jen u přání. „Nejtěžší ránu si prý Češi přitom zasadili sami, když v březnu opozice pod vedením Jiřího Paroubka na pátý pokus sestřelila Topolánkovu vládu,“ připomíná deník.

Největší výzvou byla pro ČR ekonomická krize, které bylo věnováno několik summitů. Praha na nich ostře zaútočila na protekcionistické ambice Sarkozyho, jenž se netajil plány na pomoc francouzským automobilkám nad rámec pravidel volného trhu. HN oceňují, že se EU pod českým vedením těmto snahám postavila. V druhém poločase předsednictví však Češi byli podle HN nuceni soustředit se více na to, aby předsednickou roli vůbec dokončili.

I kritici českého předsednictví se však podle slovenského deníku shodují v tom, že Praha zvládla hned na úvod plynovou krizi vyvolanou sporem mezi Moskvou a Kyjevem o ukrajinský dluh za ruský plyn. Na krizi doplatilo nejvíce Slovensko, které zůstalo několik dní bez dodávek plynu. A byl to právě Topolánek, kdo v té době létal mezi Moskvou, Kyjevem a Bruselem, připomíná list důležitou roli českého premiéra k nalezení kompromisu.

Přístup Čechů k řešení plynové krize oceňují i slovenští politici. „Byla to pro nás jedna z nejpodstatnějších otázek. Češi nám tehdy spolu s Němci výrazně vyšli vstříc,“ citovaly HN šéfa zahraničního výboru slovenského parlamentu Borise Zalu. Slovensko podle něj také pečlivě sledovalo české předsednictví, aby získalo potřebné zkušenosti nutné ke zvládnutí budoucího slovenského vedení EU.

„Naše nejpodstatnější poučení je v tom, že během předsednictví určitě není vhodná vládní krize ani pád vlády. Taktéž je velmi dobré, když nejvyšší ústavní špičky táhnou za jeden provaz bez ohledu na to, z jakých politických stran pocházejí,“ dodal Zala.

Autor: ČTK

30.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 88
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Romové napadli posádku záchranné služby. Ta se ubránila

Kostel v Tennesse zachvátila střelba

V kostele v Nashvillu zaútočil střelec. Jeden mrtvý a šest zraněných

AKTUALIZOVÁNO

Herec Jan Tříska se zranil při pádu z Karlova mostu, je ve vážném stavu

Herec Jan Tříska leží ve vážném stavu v nemocnici. Zranil se včera po pádu z Karlova mostu v Praze. Populární český herec měl od pondělí natáčet film Na střeše. 

Trump se vulgárně opřel do slavných sportovců. Hvězdy se bouří

Prezident Donald Trump čelí v poslední době vlně kritiky, a to kvůli tomu, že se vulgárně opřel do sportovců, kteří klečí při hymně. Tímto gestem sportovci uctívají černošské oběti policejního násilí a shodují se na tom, že všichni mají právo na svobodu projevu. V této tradici i přes kritiku pokračují i nadále. Naposledy poklekly hvězdy amerického fotbalu na londýnském stadionu ve Wembley, kdy proti sobě nastoupily dva týmy – Baltimore Ravens a Jacksonville. 

Ústavní soud odmítl stížnost exhejtmana Davida Ratha

Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath neuspěl se svou stížností, v níž poukazoval na domnělou podjatost senátu Nejvyššího soudu a zpolitizovanost jeho rozhodování. Ústavní soud jeho stížnost odmítl s tím, že neexistují objektivní důvody pochybovat o nestrannosti tří soudců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení