Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemětřesení v Chile: více než 300 obětí a 400.000 postižených

Santiago de Chile /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ - Na 300 mrtvých stoupla bilance ničivého zemětřesení o síle 8,8 stupně Richterovy škály, které v noci z pátku na sobotu zasáhlo Chile. Oznámil to chilský ministr vnitra. Předpokládá se, že počet obětí bude dále stoupat.

27.2.2010 1
SDÍLEJ:

Zemětřesení v Jižní Americe; ilustrační fotoFoto: ČTK/AP

Postižených může být až 400.000, řekla dvanáct hodin po katastrofě ředitelka chilské pohotovosti Carmen Fernándezová. Dodala, že s některými oblastmi stále není spojení, takže údaje nejsou konečné. Otřesy si vyžádaly i velké hmotné škody a vyvolaly přílivovou vlnu cunami, kvůli které byla vyhlášena pohotovost prakticky v celém Tichomoří.

Podle odborníků jde o páté nejsilnější zemětřesení od roku 1900. V Chile se během otřesů hroutily budovy, propukaly požáry a trosky zablokovaly ulice. „Přicházelo to ve vlnách a trvalo to strašně dlouho. Tři minuty jsou věčnost. Pořád jsme se báli, že je to čím dál tím silnější jako v nějakém děsivém hollywoodském filmu,“ cituje agentura Reuters Dolores Cuevasovou z hlavního města Santiaga.

Dosavadní prezidentka Michelle Bacheletová prohlásila pět chilských regionů za „zónu katastrofy“. Vyzvala ale občany ke klidu, protože „státní orgány situaci zvládají“.

České velvyslanectví v Santiagu zatím nemá žádné zprávy o případných českých obětech, řekl ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Filip Kanda. Žádné zprávy o postižení svých občanů v Chile zatím nemá ani Slovensko.

Zemětřesení nastalo v 7:34 SEČ (3:34 místního času) asi 317 kilometrů jihozápadně od Santiaga, v hloubce zhruba 35 kilometrů. Epicentrum bylo v Tichém oceánu asi 100 kilometrů od pobřeží. Otřesy o síle 8,8 stupně Richterovy škály patří mezi nejsilnější, jaké kdy měřící přístroje na planetě zaznamenaly. Během deseti hodin po hlavním otřesu bylo zaznamenáno přes 40 následných, z nichž některé měly sílu přes šest stupňů.

Zemětřesení bylo tak silné, že bylo cítit až v brazilském městě Sao Paulu 2900 kilometrů od epicentra.

Hlavní otřesy v Chile trvaly podle některých svědků deset až 30 vteřin, podle jiných přes dvě minuty. Vyděšení lidé vybíhali na ulice a přes výzvy úřadů k návratu domů tam kvůli následným otřesům zůstávali.

Velké škody zemětřesení napáchalo v oblasti druhého největšího města země Concepción, která byla nejblíže epicentra. Kromě jiného tam spadl patnáctipatrový dům. Agentura DPA napsala, že v jeho troskách je asi 150 lidí, ke kterým se snaží dostat záchranáři. Některé další domy začaly hořet, propadly se mosty, vážně byly poškozeny vozovky. Byly zaznamenány případy drancování. Podle agentury AP silně utrpěl také historický střed města Talca, ležícího rovněž v blízkosti epicentra. Mnoho zřícených domů je ve městě Curicó.

Mezinárodní letiště v Santiagu bylo na 24 hodin uzavřeno. Na řadě míst v metropoli jsou narušeny silnice a spadlé nebo poškozené mosty. Těžce poškozeno bylo Národní muzeum krásných umění a řada budov v historickém centru. Nejvíc utrpěl kostel Nuestra Senora de la Providencia, jehož zvonice se zřítila. Některé čtvrti jsou bez elektřiny, také z jiných částech země byly hlášeny výpadky proudu, telefonních spojů, prasklá potrubí vodovodů a plynovodů. Kvůli poškození bylo evakuováno i několik nemocnic, přerušen byl provoz metra.

Úřady zastavily provoz ve dvou velkých dolech na měď, jejíž je Chile největším světovým producentem.

Některá místa na chilském pobřeží zasáhla přílivová vlna, ale nejsou žádné zprávy o důsledcích. Na ostrově Juan Fernández asi 660 kilometrů od pobřeží si vlna podle zdroje citovaného agenturou AP vyžádala tři mrtvé a další čtyři lidé jsou nezvěstní.

Výstrahu před cunami vydaly úřady v celém Tichomoří od Japonska po Austrálii a Nový Zéland. Celkem se to týká 53 států a území.

Nynější zemětřesení bylo největší v Chile od 22. května 1960. Otřesy tehdy měly intenzitu 9,5 stupně Richtera, vyžádaly si na 5000 lidských životů, s dodatečnými otřesy v příštích dnech pak celkem 10.000 životů a dva miliony lidí připravily o přístřeší.

Ze světa už začaly přicházet první projevy solidarity s Chilany. Evropská unie rozhodla vyslat první nouzovou pomoc v hodnotě tři miliony eur (84 miliony korun. Pomoc nabídla i řada členských států EU sama za sebe a Spojené státy.

Německá agentura DPA oznámila, že zemětřesení bez úhony přežila dvaaosmdesátiletá vdova po někdejším nejvyšším představiteli zaniklé Německé demokratické republiky Erichu Honeckerovi Margot Honeckerová. Oba se po pádu komunismu – a ještě za vlády zapřisáhlého antikomunisty Augusta Pinocheta – odstěhovali do Chile k dceři, která se tam provdala.

Další zemětřesení v Japonsku

V pátek pozdě večer postihlo zemětřesení o síle 6,9 stupně Richterovy škály také Japonsko. Škody byly minimální, odborníci však poukazují na to, že obě zemětřesení na opačných koncích pacifické zemské kry spolu mohou souviset.

Velké zemětřesení zasáhlo stejnou oblast Chile 22. května 1960. Otřesy tehdy měly intenzitu 9,5 stupně Richtera, vyžádaly si na 5000 lidských životů, s dodatečnými otřesy v příštích dnech pak celkem 10.000 životů a dva miliony lidí připravily o přístřeší. Cunami tehdy měla takovou intenzitu, že zabíjela i na Havaji, v Japonsku a na Filipínách, způsobila škody i na západním pobřeží USA. Region u Concepciónu byl zasažen zemětřesením již v lednu 1939, tehdy si vyžádalo asi 28.000 obětí.

Chile vyslalo pomoc na ostrov Fernández a evakuuje Velikonoční

Chile vyslalo pomoc letecky i lodní cestou na souostroví Juan Fernández poničený cunami a námořnictvo začalo evakuaci Velikonočního ostrova, než tam obří přílivová vlna dojde. Oznámila to v sobotu chilská prezidentka Michelle Bacheletová poté, co zemětřesení o síle 8,8 stupně Richterovy škály zasáhlo centrální část pevninské země a vytvořilo cunami směřující do Tichého oceánu.

Souostroví Juan Fernández, zvané také Ostrovy Robinsona Crusoea, protože na ně spisovatel Daniel Defoe umístil děj svého románu o slavném trosečníkovi, již zasáhla podle dostupných zpráv přílivová vlna. Zaplavila všechna níže položená místa a způsobila značné materiální škody. Na ostrovech ležících asi 660 kilometrů od chilského pobřeží žije trvale asi 650 obyvatel. Není zatím známo, zda jsou zde ztráty na životech, uvedla prezidentka Bacheletová, která informaci v chilské televizi zveřejnila.

Na pomoc obyvatelům ostrova vláda vyslala dvě vojenské lodě, dva vrtulníky a letadlo s pomocí, dodala prezidentka.

Také na Velikonočním ostrově, který patří k Chile a leží 3500 kilometrů západně od pobřeží země, zahájilo chilské námořnictvo preventivní evakuaci obyvatel z níže položených částí ostrova. Oznámila to prezidentka s tím, že jde o součást přípravy na pravděpodobný příchod mohutné cunami k této osamělé výspě sopečného původu uprostřed Pacifiku. Na ostrově žije na 5000 lidí, chilské námořnictvo na něm má jednu ze svých základen.

Na chilské pevnině zasáhla přílivová vlna město Talcahuano. Podle agentur byla asi tři metry vysoká, Zatím ale nejsou žádné zprávy o případných následcích.
Ekvádorský prezident Rafael Correa oznámil, že vlna už zasáhla ostrovy Galapágy, ale nezpůsobila tam žádné škody. Zasažen už byl také ostrov Gambier, nejvýchodnější výspy Francouzské Polynésie. Úřady ale sdělily, že živel nezpůsobil škody. Vlna byla vysoká asi metr.
Cunami se šíří oceánem rychlostí proudového letadla, píše agentura AP. Podle amerického odborníka citovaného agenturou AFP skončí po zhruba 24 hodinách v Japonsku.

Varování před cunami bylo vyhlášeno i pro další tichomořské ostrovy jako Hajav, Samoa, Americká Samoa a Tahiti.
Na Havaji, kam má vlna dorazit ve 22:19 SEČ, se rozezněly sirény a úřady vyzvaly lidi z níže položených oblastí, aby se přesunuli výš. Na slavné pláži Waikiki mají být turisté přestěhováni do nejméně třetích pater hotelů. V Honolulu se ještě před úsvitem začali lidé řadit u obchodů do front na vodu, potraviny a baterie a fronty se tvořily i u čerpacích stanic.

Na Tahiti francouzské úřady zakázaly provoz automobilů do vzdálenosti 500 metrů od břehů a stroj letecké společnosti Air Tahiti Nui, který měl přistát v metropoli na ostrově, byl odkloněn na Havaj.

Pohotovost nižšího stupně byla vyhlášena v amerických státech Kalifornie a Aljaška, ve střehu jsou také Austrálie a Nový Zéland.
Ničivá cunami dokáže dospět hodně daleko, v roce 1960 dorazila od Chile až do Japonska a zabíjela i na Havaji a Filipínách.

V Chile je nyní přibližně 150 českých turistů

V této chvíli nejsou hlášena žádná omezení jejich pobytu. ČTK o tom informoval mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura. Země, kterou v sobotu ráno zasáhlo silné zemětřesení, zatím hlásí 78 obětí na životech.

Ze zmíněných 150 českých turistů je v Chile 50 turistů přes cestovní kanceláře a stovka individuálně, informoval Okamura. Chile ročně navštíví přibližně 3000 českých turistů.

Zemětřesení v Chile způsobilo i hrozbu přílivové vlny cunami v Peru, Ekvádoru a na Havaji. V Peru je nyní také přibližně 150 českých turistů, v Ekvádoru asi 50 a na Havaji kolem 150 českých turistů, dodal Okamura.

Čeští turisté cestují především buď do okolí hlavního města Santiago, kde jsou vinné stezky, za světoznámým chilským vínem, nebo jsou velmi populární kombinované zájezdy, například Chile - Peru - Brazílie. Největší turistická sezona zájezdů do Chile začíná v březnu a dubnu.

Autor: ČTK

27.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Anita Fallaniová
1 7

Obtěžoval ji neznámý. Zpověď teenagerky oblétla Itálii

Kontroly na hraničních přechodech. Ilustrační foto.
1 23

Pozor, migranti. Rakouské vojsko střeží pásmo u tyrolského Brenneru

Za polárním kruhem vyroste největší datové centrum na světě

V norském městě Ballangen za polárním kruhem má vzniknout největší datové centrum na světě. Bude se rozkládat na ploše 600 tisíc metrů čtverečních a podle firmy Kolos, která za projektem stojí, je nespornou výhodou zdejší chladný vzduch a značné množství vodních elektráren nacházejících se v blízkosti. Ty pomohou držet energetické náklady na velmi nízké úrovni.

Kauza Čapí hnízdo: Sněmovní výbor přerušil jednání o vydání Babiše

/ANKETA/ Sněmovní mandátový a imunitní výbor dnes přerušil jednání o vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Poslance, které chce policie obvinit kvůli padesátimilionové dotaci na stavbu farmy Čapí hnízdo, zve na další zasedání, na středu 30. srpna. Výbor pozval také zástupce policie a státního zastupitelství.

VIDEO: Muž chtěl znásilnit ženu u zastávky v Ostravě. Policie hledá svědky

Ostravští policisté vyšetřují další případ pokusu o znásilnění. Vše se odehrálo v sobotu 12. srpna kolem osmé hodiny ráno v Ostravě-Hrabůvce na ulici Místecká, u zastávky Dřevoprodej ve směru do centra.

Všichni jsme Barcelona. Celebrity vyjadřují účast s oběťmi útoku

Solidaritu se Španělskem a úctu k obětem teroristického útoku vyjádřili i známí herci, fotbalisté a popové hvězdy. Agentura DPA přinesla výběr z jejich tweetů, které pojí hashtag #WeAreAllBarcelona (Všichni jsme Barcelona) v angličtině, španělštině a katalánštině. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení