Jednotlivé lidi od sebe odlišuje necelé jedno procento genetické informace. Právě tato odlišnost není dobře prozkoumána.

Proto se britští vědci ve spolupráci s Čínou a Spojenými státy chystají spustit velkolepý projekt na průzkum genetické informace tisíce lidí celého světa. Vědci jsou totiž přesvědčeni, že nepatrné odchylky v řetězcích DNA mohou vysvětlit příčinu některých chorob. Institut Welcome Trust oznámil, že účelem projektu Tisíc geonomů je seřadit genetické informace nejméně tisíce lidí, a vytvořit tak velmi detailní aužitečný katalog, aby lidské genetické variace byly převedeny do datové podoby.

„Dnes můžeme udělat stokrát více řetězců za stejnou sumu než dříve. Proto pomýšlíme na řetězce tisíce lidí za účelem přímo nahlédnout do rozdílností mezi lidmi a vytvořit základnu pro budoucí lidskou genetiku,“ řekl agentuře BBC Richard Durbin, jeden z vedoucích projektu.

Podle dosavadních genomních katalogů se výzkumníkům podařilo objevit přes sto oblastí geonomů, které obsahují genetické variace spojené s lidskými chorobami, jako je cukrovka, onemocnění koronární tepny, prostaty a rakovina prsu.

Genetikové se hodlají zaměřit především na ty genomy, které se co nejméně odlišují, aby mohli lépe porovnávat ty s poruchami v řetězci.

Tento nový katalog umožní výzkumníkům rychle se zaměřit na neobvyklou variantu genetické informace, diagnostikovat ji, upravit a předejít běžným nemocem.