Podle informací agentury Reuters by tak Chorvatská demokratická unie (HDZ) premiéra Iva Sanadera mohla v parlamentu získat 61 křesel. Aby měli většinu, museli by ale obsadit alespoň 77 křesel. V Chorvatském parlamentu je totiž nestálý počet míst. Pohybuje se mezi 150 a 160 v závislosti na volební účasti chorvatských menšin žijících v zahraničí.

HDS je u moci už šestnáct let. Její voličskou baštou jsou hlavně venkovy a starší lidé. Opoziční Sociálně demokratická strana (SDP) oslovuje spíše lidi ve městech. Program obou stran se ale v lecčem shodoval. HDZ i SDP chtějí prosadit potřebné reformy, vyjednávat s EU a co nejdříve vstoupit do NATO.

Jedna z reforem by se měla týkat neefektivního soudnictví, další veřejných služeb a také je třeba snížit všudypřítomnou korupce, upozorňují analytici.

Premiér Sanadera o vítězství své strany nepochybuje: „Vítězství HDZ je jisté. Voliči už ukázali, že politice naší strany důvěřují,“ řekl.

Chorvatský deník Jutarnij List dává Sanaderovi za pravdu. V komentáři píše, že jeho vítězství bude zasloužené. „To je demokracie. Kdo získá víc hlasů, má právo sestavit kabinet. Když by měla víc SDP, měla by nárok na mandát SDP.“

Právě v to sociálně demokratičtí poslanci stále doufají. Jejich předseda Zoran Milanovič si myslí, že by SDP mohla utvořit koalici s menšími stranami. „Už jsme začali vyjednávat,“ potvrdil.

Oficiální výsledky voleb budou známy dnes kolem poledne.