Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

81 mrtvých v Mexiku! Prasečí chřipka se šíří dál

Ženeva /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ - Na Novém Zélandu je v karanténě celá třída, která se vrátila z jazykového pobytu v Mexiku. V postiženém Mexiku je i 400 českých turistů.

25.4.2009 3
SDÍLEJ:

Lidé se chrání maskami na obličeji proti novému zákeřnému kmeni chřipky v Mexiku.Foto: REUTERS

Zdravotníky znepokojil nový zmutovaný virus chřipky. Dostupná očkovací vakcína se proti nynější nákaze nedá použít. Proti viru H1N1 účinkuje ale lék Tamiflu, který se osvědčil už proti ptačí chřipce.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzvala všechny státy, aby sledovaly výskyt případů chřipkových onemocnění na svém území. Odborníci se obávají toho, že by mohla vypuknout pandemie.

Na nový typ viru prasečí chřipky už v Mexiku zřejmě zemřelo 81 lidí a dalších 1300 je nakaženo. Oznámil to mexický ministr zdravotnictví José Ángel Córdoba, kterého cituje agentura Reuters. Mexická vláda dnes povolila místním zdravotnickým úřadům, aby pacienty izolovaly, prohlédly domy a kontrolovaly přijíždějící cestující a jejich zavazadla, aby zabránily případnému dalšímu šíření a propuknutí nemoci.

Ve všech školách v hlavním městě a jeho okolí, a také ve státě San Luis Potosí, zrušila vláda vyučování, a to zatím s platností do 6. května. Školy v hlavním městě se tak poprvé mimořádně uzavřely od zemětřesení v roce 1985, při němž zahynulo 10.000 lidí.

V USA zdravotníci virus prasečí chřipky potvrdili už u 18 lidí - u osmi osob na jihu země u mexických hranic, u osmi školáků v New Yorku a u dvou ve státě Kansas. Zdravotnické instituce po celých Spojených státech nyní ověřují, zda se lidé nakazili skutečně smrtící formou viru A/H1N1.

Člen palubního personálu letecké společnosti British Airways byl v sobotu převezen do nemocnice v Londýně poté, co se u něj během letu z Mexika objevily symptomy podobné chřipce (celý článek ZDE).

Pandemický potenciál

Podle generální ředitelky WHO Margaret Chanové má virus "pandemický potenciál". WHO už svolala mimořádné krizové jednání týmu expertů, kteří se hned v sobotu sešli. "Nicméně nemůžeme říci na základě zatím dostupných laboratorních, epidemiologických a klinických zjištění, zda pandemii způsobí nebo nezpůsobí," dodala Chanová.

Nemoc se projevuje stejně jako běžná chřipka. Člověk má rýmu, kašel, bolesti hlavy i v krku a vysoké horečky. WHO varuje už několik let, že nový kmen viru může způsobit pandemii lidské chřipky, která se přežene po celém světě a zabije miliony lidí. Nový virus chřipky H1N1 - který vznikl smíšením virů prasečí, lidské a ptačí chřipky - je zatím jen málo známý a situace se rychle vyvíjí, dodala Chanová.

"Chřipkové viry jsou notoricky nepředvídatelné a plné překvapení, jak právě vidíme," řekl Chanová. "Potřebujeme vědět, jak se virus šíří, jaký je vzorec jeho přenosu, zda způsobuje či nezpůsobuje vážnou chorobu a u jaké věkové skupiny," upřesnila.

Mezi opatření, která by mohli experti doporučit, patří například omezení cestování, obchodní restrikce či uzavírky hranic. Svolaný výbor se zaměří mimo jiné na to, jak moc se virus dokáže šířit mezi lidmi. Rozhodnutí o možném riziku a doporučených krocích podle mluvčího WHO Gregoryho Hartla v sobotu ale nepadne.

Odborníci WHO sledují situaci od čtvrtka. Mexické úřady už uzavřely školy, muzea, knihovny a další veřejné budovy, kde se shromažďují lidé. Zrušeny byly také velké akce. Důležitá fotbalová utkání by se měla odehrát bez diváků. Podle televizních zpráv v barech, restauracích, kinech a divadlech ubylo zhruba 40 procent návštěvníků. V lékárnách a drogeriích se tvořily fronty, když si lidé chtěli pořídit roušky na ústa.

České úřady zachovávají klid

České ministerstvo zahraničí zatím nevyhlásilo upozornění pro turisty mířící do Mexika. Zda tak učiní, teprve rozhodne, řekla ČTK mluvčí Zuzana Opletalová.

Některé státy už k opatřením přistoupily. Podniknutí kroků oznámily vlády Kolumbie a Nikaraguy. V Japonsku na letištích personál všem cestujícím z Mexika měřil teplotu, aby případně zabránil zanesení infekce do země.

Pasažéry z Mexika kontrolují také pracovníci na letištích a v přístavech v Brazílii. Zpřísněná bezpečnostní opatření zavedly úřady také v Thajsku, Hongkongu a na Filipínách.

Podle mluvčího české Státní veterinární správy Josefa Dubna je zatím předčasné v ČR zavádět mimořádná opatření. "Pokud WHO varuje, má k tomu jistě důvod. V Evropě velké obavy ale zatím mít nemusíme, zvýšena by měla být pozornost na dovoz zvířat," řekl Duben. Uvedl, že kontrolní mechanismy v EU jsou nastaveny dobře. U zvířat z třetích zemí kontroluje
unie na vstupních místech, to jest na vnějších hranicích, doklady i fyzický stav. K tomu žádné dovozy z Mexika nepřicházejí, uvedl mluvčí.

Evropská komise se podle Dubna zatím situací nezabývala, nejbližší zasedání stálého veterinárního výboru by se mělo podle plánu konat 5. a 6. května.

"Když bude situace eskalovat, bude téma zařazeno na program, zatím to ale nikdo nenavrhl," řekl Duben. Kdyby vzniklo riziko šíření v chovech, zavedla by unie stejná opatření jako při ptačí chřipce, dodal.

Nakazili se, i když do styku s prasaty nepřišli

Některé z obětí se nakazily prasečí chřipkou A/H1N1. Tento typ se předtím podle mluvčího WHO u prasat či u člověka nevyskytoval, zatímco ostatní viry typu H1N1 ano. Podle studií by ale až polovina prasat v chovech v USA v sobě původce nákazy mohla mít. Už nyní je ale jasné, že mnozí nakažení do styku s prasaty vůbec nepřišli. Pro odborníky tak zatím zůstává hádankou, jak se mohli nakazit. Mexický ministr zdravotnictví míní, že se virus do země mohl dostat z ciziny.

Dostupná očkovací vakcína se proti nynější nákaze nedá použít. Proti viru H1N1 účinkuje ale lék Tamiflu, uvedl mluvčí WHO. Toho podle něj mají Mexiko i USA velké zásoby. Onemocnění se projevuje stejně jako běžná chřipka. Člověk má rýmu, kašel, bolesti v krku a vysoké horečky. Později se z nich může vyvinout zápal plic.

Žáci a jejich učitelé v karanténě

Jen den po příletu z třítýdenního jazykového pobytu v Mexiku umístili v Aucklandu do karantény 22 žáků a tři učitele. Projevily se u nich symptomy prasečí chřipky.

U deseti z nich se potvrdila chřipka typu A, která může být projevem nakažením virem prasečí chřipky H1N1.

OTÁZKY A ODPOVĚDI O NEBEZPEČNÉ PRASEČÍ CHŘIPCE

Co je to prasečí chřipka?
Onemocnění dýchacích cest u chovných prasat, způsobené chřipkovým virem typu H1N1. Nově objevený typ viru A/H1N1 nebyl u prasat ani člověka dosud znám.

Je nemoc přenosná na člověka?
Ano. Nejvíce jsou ohroženy zejména osoby, které jsou v přímém kontaktu s nakaženými zvířaty.

Je prasečí chřipka nakažlivá z člověka na člověka?
Ano. Případy přenosu mezi lidmi však byly spíš výjimečné. Stalo se tak například v USA v letech 1976 a 1988 a naposledy letos 17. dubna, kdy se nakazily dvě děti, u nichž byl kontakt s prasaty vyloučen.

Jak se nemoc přenáší?
Virus se šíří vzduchem. Milovníci vepřového masa se ale bát nemusejí, konzumace vepřového podle dnešního vyjádření francouzského ministerstva zemědělství nepředstavuje v souvislosti s tímto onemocněním žádné riziko. Podle expertů amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) dochází ke zničení viru při teplotě 71 stupňů Celsia.

Jaké má prasečí chřipka příznaky?
Příznaky této nákazy jsou totožné s příznaky obyčejné chřipky: náhlá horečka, kašel a bolest svalů.

Jak se prasečí chřipce bránit?
Účinnou prevencí proti prasečí chřipce je důkladné mytí rukou. Zdravotničtí odborníci rovněž doporučují zakrývat si ústa při kašli a kýchání a vyzývají ke "zdrženlivosti" ve společenských kontaktech s ostatními lidmi. Přesto podle nich lze zabránit šíření chřipky jen obtížně.

Existuje očkování proti prasečí chřipce?
Proti typu H1N1 účinkuje lék proti ptačí chřipce - Tamiflu. Výroba účinné očkovací látky proti novému typu A/H1N1 si podle vyjádření Světové zdravotnické organizace (WHO)vyžádá "trochu času", než bude virus dostatečně prozkoumán. Dostupné vakcíny údajně pouze snižují účinky nového viru a běžné léky proti chřipce nezabírají.

Kde se virus vyskytl?
V Mexiku, kde si dosud vyžádal 62 lidských životů a u 1000 dalších osob vyvolal symptomy podobné onemocnění. Nákaza nebezpečným virem byla také prokázána v USA. Žádný z osmi nakažených ale neskončil smrtelně.
Stav pohotovosti vyhlásily i odpovědné úřady v Peru, Chile a Kostarice. Situaci bedlivě sledují také v Kanadě a Francii.

V Mexiku postiženém prasečí chřipkou je i 400 českých turistů

Praha - Podle prohlášení mexického ministra zdravotnictví José Ángela Córdoby, kterého cituje agentura Reuters, nový typ viru prasečí chřipky si v Mexiku vyžádal na 81 obětí a dalších 1300 je nakaženo.

Mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, Tomio Okamura ve své tiskové zprávě v neděli informoval, že se v Mexiku nachází zruba 400 českých turistů, v USA jich je na tři tisíce.

Cestování do Mexika zatím přerušeno není, "Ministerstvo zahraničí ČR žádné prohlášení nevydalo, rozumíme tomu tedy tak, že Česká republika považuje situaci za bezpečnou,„ uvedl Tomio Okamura.

Autor: ČTK

25.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Podzim. Ilustrační foto.
4

Z následujících čtyř týdnů bude nejchladnější ten od 9. října

Martin Kratochvíl.

Týdenní zkrat: Jak si správně vybrat záchod

VÍME PRVNÍ / AKTUALIZOVÁNO

Střelba ve vlaku do Adamova: Spolucestující zabil známého, trať hodiny stála

/FOTOGALERIE/ Kolaps cestujícího a zastavení vlaku. Houfy policistů, výslechy svědků. Tak vypadala jízda pátečního vlaku z Brna do Adamova, který se na cestu vydal po desáté večerní. Jeho jízda skončila v Bílovicích nad Svitavou nedaleko za Brnem. Kolabující cestující byl totiž zastřelen.

AKTUALIZOVÁNO

Parašutista na Dnu armády dopadl mezi diváky. Jsou tři zranění

/FOTOGALERIE/ Při závěrečném seskoku osmi parašutistů na Dnu armády na pražské Letné se jeden z nich netrefil do určeného prostoru a dopadl mezi diváky. Zranění byli tři lidé, vedle parašutisty ještě jedna z divaček a dítě. Šestatřicetiletý výsadkář skončil v Ústřední vojenské nemocnici Praha, žena byla převezena do Motola. Zranění nejsou vážná, řekla mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Španělská vláda opět zasahuje. Převzala kontrolu nad katalánskou policií

Španělské úřady se rozhodly zasáhnout i do vedení nad katalánskou policií. Jednají tak ve snaze překazit referendum o nezávislosti, který vláda považuje za nelegální. V době očekávaného konání bude tedy muset katalánská policie poslouchat příkazy z Madridu. V sobotu o tom rozhodlo ministerstvo vnitra.

Muž podle policie vylákal z žen 2,5 milionu, hrozí mu osm let vězení

/VIDEO/ Pražští kriminalisté vyšetřují jedenatřicetiletého muže, který podle nich podvodně vylákal z žen téměř 2,5 milionu korun. Seznamoval se s nimi na internetu. Policisté zatím evidují deset poškozených a hledají případné další oběti. Muži, který je od září ve vazbě, hrozí až osm let vězení. Na webu tom dnes informoval mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení