Čínské úřady už v lednu uvedly, že čínská mise mířící k Marsu se pokusí napodobit úspěch americké sondy Viking 1, která před 40 lety jako vůbec první úspěšně na Marsu přistála.

"Chtěli bychom během jedné mise umístit náš aparát na oběžnou dráhu kolem Marsu, přistát s ním a zkoumat povrch planety. Je to dost velká výzva," uvedl šéf čínského národního vesmírného úřadu Sü Ta-če.

Úspěšné sondy k Marsu vyslaly dosud jen Rusko/Sovětský svaz, Spojené státy, Evropská vesmírná agentura (ESA) a Indie, většina z nich ale planetu pouze obíhala.

Rychlý rozvoj

Čínský vesmírný program se v současnosti velmi rychle rozvíjí a Peking podle médií soupeří se Spojenými státy, komu se jako prvnímu podaří dopravit na Mars své astronauty. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prohlašuje, že by se mu to mohlo povést mezi roky 2030 a 2040.

Čína se po někdejším Sovětském svazu a po Spojených státech v roce 2003 stala teprve třetí zemí, která dokázala vlastními silami vynést na oběžnou dráhu kolem Země člověka. V roce 2008 první čínský kosmonaut vystoupil do volného prostoru a v roce 2013 přistála nepilotovaná čínská vědecká sonda na Měsíci.

Ve čtvrtek Čína oznámila, že hodlá kolem roku 2018 vypustit na oběžnou dráhu kolem Země svou první stálou vesmírnou stanici a kolem roku 2022 mít trvale obydlenou orbitální stanici.