Nad obyvateli Pekingu by už brzy mohl bdít "velký bratr" sledující prostřednictvím mobilních telefonů každý jejich pohyb. Stane se tak, pokud čínské hlavní město schválí nově zvažované plány na spuštění sledovacího systému, který má oficiálně pomoci hladkému provozu dopravy, napsal britský list The Times.

Projekt je znám jako "Informační báze pohybu obyvatel v reálném čase" a fungovat má na základě informací získaných z mobilních telefonů lidí, z vysílačů i GPS. Zpracováním dat na výkonných počítačích by čínské úřady dostaly bezprecedentní objem aktuálních informací o místech a pohybu všech uživatelů mobilních telefonů v Pekingu.

O přípravě projektu informoval čínský list Global Times s odvoláním na pekingskou městskou komisi pro vědu a technologii. Ta tuto informaci zveřejnila na svých internetových stránkách, ale když se zvedl poprask kolem možného porušování soukromí, raději ji stáhla, napsala agentura AFP.

"Naším cílem je získat všeobecné statistiky pro lepší zvládání dopravního provozu a monitorování obyvatel," napsal Global Times s odvoláním na nejmenovaného zaměstnance komise. "Například když budete chtít zjistit počet migrantů v Pekingu, pak by tato báze byla mnohem přesnější než sčítání obyvatel dům od domu," dodal.

Zkouška systému už prý proběhla

Podle informací Global Times bude systém vyzkoušen koncem června ve dvou hustě zalidněných čtvrtích na severu Pekingu.

Odborníci na komunikace tyto plány ihned odsoudili coby špatně zamaskovaný pokus o narušení soukromí. Informace získané z velkého počtu mobilních telefonů by úřadům mohly poskytnout neustále se přelévající mapu toho, kde se prostí Číňané shromažďují. Snadno by pak zjistili například to, na kterém rohu které ulice se formuje potenciálně rozvratný dav, proti němuž je třeba zakročit, dodal The Times.

Čtěte také: Počet obyvatel Číny vloni přesáhl 1,34 miliardy lidí