Indie s tím ale nesouhlasí, sdělili dnes indičtí činitelé. Ochránci přírody považují snahu Pekingu za krok, který by zničil zbytky tygří populace žijící v divočině, uvedla agentura AP.

Zrušení 14 let starého zákazu zaměřeného na ochranu divokých šelem, jimž hrozí vyhynutí, se pokusí Čína na mezinárodní konferenci o obchodu s produkty divočiny příští měsíc v Nizozemsku. Do Indie vyslala delegaci ve snaze získat tuto zemi na svou stranu.

"Číňané řekli, že mají pocit, že zákaz nepomáhá chránit tento ohrožený druh. Domnívají se, že žádný zákaz obchodu s produkty z divočiny nepomohl," sdělil šéf indického vládního projektu pro záchranu tygrů Radžeš Gopál, který byl na jednání přítomen.

Čína se připojila k Úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES) z roku 1993, ale nyní usiluje o změnu, aby zlegalizovala prodej tygří kůže, kostí a dalších předmětů využívaných hlavně v tradiční čínské medicíně ze zvířat držených v zajetí. Na speciálních tygřích farmách v Číně je asi 4000 těchto šelem a vláda je podle ochránců přírody pod silným lobbistickým tlakem majitelů statků.

Podle ekologů by ovšem zrušení zákazu vedlo k bezuzdnějšímu pytláctví, protože je levnější tygra ulovit v divočině, než ho chovat v zajetí. Navíc by prý nebylo možné rozlišovat, zda zboží pochází od legálního či nelegálního zdroje.

Odhaduje se, že ve volné přírodě je ve světě již jen 3000 až 5000 tygrů. Ochránci přírody považují tyto údaje za nadsazené.