Jedním z nejkrvavějších dnů od vypuknutí bezprecedentní vlny nepokojů v polovině března se dnešek stal v Sýrii, kde bylo při střetech demonstrantů s policií zabito podle různících se zdrojů 27 až 49 lidí. Pokus prezidenta Bašára Asada uklidnit opozici částečnými ústupky a sliby podle agentur očividně ztroskotal.

Tisíce lidí protestovaly také v Jemenu, asi 3000 lidí vyšlo do ulic v jihoománském městě Salála. K ukončení razií a zatýkání v nemocnicích vyzvaly organizace na ochranu lidských práv bahrajnské vedení.

Dosud si tvrdé zásahy proti syrským demonstrantům vyžádaly na 220 životů. Dnes syrské bezpečnostní síly rozháněly demonstranty střelbou nejméně v devíti městech po celé zemi. Zabito bylo bezmála 40 lidí, oznámila agentura AFP, která telefonicky kontaktovala svědky a obhájce lidských práv. Agentura DPA píše o 35 mrtvých, zatímco agentura Reuters uvádí nejméně 49 zabitých, včetně jedenáctiletého chlapce. Nejvíce obětí si podle upřesnění AFP vyžádala policejní střelba v lokalitě Azrá v provincii Dará (nejméně 14 mrtvých) a na předměstí Duma u Damašku (devět obětí). Mrtví jsou hlášeni také z Hiráku, Hamá a několika dalších damašských předměstí, tisíce demonstrantů volajících po svobodě, reformách a jednotě vyšly do ulic také v Latákíji, Banijásu, Homsu a Idlibu. Všechny zdroje hovoří také o zraněných.

Syřany neusmířilo to, že prezident Bašár Asad tento týden definitivně zrušil výjimečný stav a podepsal dekrety o omezení pravomocí státního bezpečnostního soudu a o záruce pokojných demonstrací.

V jemenské metropoli Saná se tradičně vytvořily dva tábory: stoupenců prezidenta Alího Abdalláha Sáliha před jeho palácem a odpůrců, kteří demonstrovali pod heslem „Pátek poslední šance“ v jiné části města, vzdálené asi dva kilometry. Protesty byly také v Táizzu na jihu země.

Odpůrci žádají, aby Sálih odstoupil

Rada pro spolupráci arabských zemí Perského zálivu (GCC) se vložila do vyjednávání mezi prezidentem a opozicí a předala tento týden v Saná návrh na předání moci. Sálih má podle něj předat pravomoci viceprezidentovi a do 30 dnů podat demisi. V přechodném období by za něj vládl viceprezident a vláda národní jednoty, která by do 60 dnů připravila prezidentské volby. Sálih by dostal záruku, že nebude soudně stíhán. Prezident dnes prohlásil, že návrh přijímá, ovšem s tím, že je třeba dodržet ústavu.

Mnozí z demonstrantů s návrhem nesouhlasí. Někteří nesli transparenty s textem, že vrah patří před soud. Návrh je pro ně nepřijatelný i proto, že nežádá okamžitý odchod Sáliha, který je u moci 32 let a jeho mandát končí v roce 2013. Policejní zákroky proti demonstrujícím si od února vyžádaly na 130 mrtvých. Na východě Jemenu dnes přišlo při dvou oddělených útocích teroristů z Al-Káidy o život 20 jemenských vojáků.

V ománském městě Salála vyšly do ulic 2000 lidí. Ománská opozice žádá politické reformy už dva měsíce, dnešní protest byl dosud největší. Sultán Kábus bin Saíd zemi vládne neomezeně po 40 let. Minulou neděli slíbil, že stát vydá na zlepšení životních podmínek lidí skoro tři miliardy dolarů. Ománci chtějí práci, vyšší mzdy a zúčtování s korupcí.

Tři významné nevládní organizace na obranu lidských práv dnes také vyzvaly vedení v Bahrajnu, aby skoncovalo s policejními raziemi v nemocnicích, kde jsou zatýkáni lékaři a pacienti podezřelí z účasti na prodemokratických akcích. Bahrajn minulý měsíc potlačil většinově šíitské protesty vyhlášením výjimečného stavu, pozváním jednotek ze sousedních sunnitských zemí a zatýkáním stovek lidí.

Organizace Amnesty International (AI) vyzvala západní partnery Bahrajnu, aby na něj vyvinuli tlak. Západní vlády prý k situaci v Bahrajnu mlčí kvůli jeho strategické poloze, díky níž hostí americkou 5. flotilu. Podle organizace Lékaři bez hranic (MSF) se bahrajnské nemocnice změnily v „obávaná místa“ pro zraněné demonstranty i doktory, kteří se je bojí ošetřovat, aby nebyli zatčeni. Podle americké organizace Lékaři pro lidská práva (PHR) je „mizení“ doktorů v Bahrajnu součástí systematické akce.