VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Demonstrace proti G8 - Rostock se změnil v bojiště

ROSTOCK - První masová demonstrace proti nadcházejícímu summitu průmyslových zemí G8 na severu Německa se v sobotu neobešla bez násilí. Radikálové mezi demonstrujícími zvrhli akci v severoněmeckém Rostocku v potyčky s policií.

2.6.2007
SDÍLEJ:

Demonstranti proti zasedání G8 nehledí na majetek nevinných lidí.Foto: REUTERS/Wolfgang Rattay

Podle agentury DPA bylo při střetech zraněno 433 policistů, z toho 30 těžce. Dosud není znám počet zraněných demonstrantů. Policie proti jejich radikální části zasahovala slzným plynem, na místě hořela auta a před sanitkami se poté tvořily dlouhé fronty. V televizních záběrech však byli k vidění i krvácející protestující.

Rozcházejí se i údaje o počtu zatčených. Policie jich uvádí 80, mluvčí rostockých aktivistů Monty Schädel hovořil o 120 zadržených. Schädel policii ostře kritizoval za to, že údajně přispěla k "eskalaci" násilí a její postup označil za "břídilský a neprofesionální". Ničím však podle Schädela nelze omluvit ani počínání skupiny výtržníků, kteří zaútočili na policejní auto.

Kontroverzní vrcholná schůzka Skupiny průmyslově nejvyspělejších států a Ruska (G8) se příští týden uskuteční v nedalekém přímořském letovisku Heiligendamm. Desítky tisíc převážně pokojných demonstrantů se navečer shromáždily v rostockém přístavu. Agresivní radikálové mezi nimi ale začali napadat kordony policistů láhvemi a dlažebními kostkami, které většinou maskovaní radikálové trhali z chodníků. Na ulicích u přístavu vytloukli násilníci několik aut, některá převrátili a zapálili, zničili i policejní vůz.

Večer se policii po vynaložení velkého úsilí podařilo dostat situaci ve městě pod kontrolu. Místní policie a městské úřady však nebyly schopny večer vyčíslit škody. Známý není ani přesný počet zatčených. Podle aktuálních údajů policie bylo zadrženo na 80 demonstrantů. Monty Schädel z Německé mírové společnosti (DFG) dnes pozdě večer hovořil o 120 zatčených, přičemž tento počet zřejmě není konečný. Podle policejního mluvčího pravděpodobní původci násilí "v nejbližších hodinách určitě nebudou smět jít domů". O jejich osudu v příštích chvílích rozhodne, zda jim bude možné prokázat spáchání trestných činů během demonstrace.

Situace byla chvílemi nepřehledná. Pořadatelé protestu vinili z hlavního řečnického pódia policii, že provokuje, a žádali, aby se stáhla od přístavu. Poté, co se těžkooděnci začali stahovat, vydala se řada skupin do nedalekého starého města. Nad městem neustále kroužil vrtulník.

K první masové demonstraci proti summitu vyzvala mezinárodní protiglobalizační síť Attac, která sdružuje mírové, odborové, občanské či církevní iniciativy v pěti desítkách zemí. Podle pořadatelů se sešlo kolem 80 000 demonstrantů, policie jejich počet odhaduje asi na 25 000. Účast však byla menší, než se čekalo.

Do nejostřejších potyček se zapojilo na 500 radikálů. Podle policejní verze událostí demonstranti nejdřív po policistech házeli Molotovovy koktejly, ohňostrojové rakety a kameny. Poté situace eskalovala v rostockém přístavu, kde se večer uskutečnila závěrečná manifestace. Situace se přechodně uklidnila, ale brzy se odehrály další potyčky, někteří demonstranti v panice z prchali z ohnisek nepokojů. U sanitek se tvořily dlouhé fronty demonstrantů, z nichž většina byla zasažena slzným plynem. Mluvčí policie Axel Falkenberg řekl, že počet zraněných demonstrantů není znám.

Werner Rätz ze skupiny Attac se od násilností distancoval. "Pro tyto útoky neexistuje žádné oprávnění," řekl aktivista a zdůraznil, že při dalších demonstracích plánovaných na příští týden by se měly obě strany pokusit "emocionální situaci" dostat pod kontrolu. "G8 je teror, mučení a násilí", "Odpusťte dluhy Africe", "Peníze na boj proti AIDS", "Kapitalismus končí" nebo "Stop genetickým potravinám" zněla některá z pestré směsice hesel v průvodech, které směřovaly do přístavu.

Týdny před akcí panovaly obavy, zda se násilnické skupiny anarchistů nevymknou kontrole. Naposledy počátkem týdne se v Hamburku střetli agresivní anarchisté s policií, když v německé přístavní metropoli jednali ministři zahraničí Evropské unie se svými protějšky z asijských zemí.

Pořádek v Rostocku a okolí střeží už nyní kolem 13 000 policistů, během summitu G8 se oddíly rozrostou až na 17 000 příslušníků policie. Město samo je takřka vylidněné a doprava v centru Rostocku se zastavila. Zhruba třetina obchodů na pěší zóně má zabedněné výlohy v obavách, že radikální jádro začne výkladní skříně vytloukat. Uzavřené jsou prakticky všechny restaurace.

Summit G8 se v Heiligendammu uskuteční 6.-8. června a přijedou na něj nejvyšší představitelé Spojených států, Německa, Francie, Ruska a dalších vlivných zemí. Německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž země letos skupině předsedá, si mimo jiné klade za cíl pohnout ochranou světového ovzduší, pomocí Africe či bojem proti nemoci AIDS. Mnozí demonstranti ale věrohodnost snažení skupiny kritizují a zpochybňují.

 

 

 
Boj proti globalizaci někdy přináší raněné a milionové škody

Výběr větších antiglobalizačních protestů, které provázely násilnosti:

Prosinec 1999 - Tisíce demonstrantů znemožnily včasné zahájení konference Světové obchodní organizace (WTO) v americkém Seattlu (1.-4. prosince); v centru města byl vyhlášen noční zákaz vycházení. Zadrženo bylo přes 500 lidí a celkové škody na majetku odhadnuty na několik desítek milionů dolarů.

Duben 2000 - Asi 1300 lidí bylo zadrženo při nepokojích odpůrců globalizace při zasedání MMF a Světové banky ve Washingtonu (16.-17. dubna).

Září 2000 - Demonstranti narušili zahájení konference Světového ekonomického fóra (WEF) v Melbourne (11.-13. září). Při potyčkách s policií bylo několik desítek lidí zraněno a několik protestujících zatčeno.

- V pouliční bitky a ničení majetku přerostly demonstrace odpůrců globalizace v den zahájení 55. výročního zasedání MMF a SB v Praze (26.-28. září). Nejradikálnější z asi 12.000 účastníků použili proti policii dlažební kostky a zápalné láhve. Zraněno bylo 600 osob, asi 860 demonstrantů zadrženo. Škody na majetku byly vyčísleny na pět milionů korun.

Prosinec 2000 - Při potyčkách s demonstranty, kteří se sjeli do Nice kvůli summitu EU (7.-11. prosince), policie použila slzný plyn. Demonstranti zapálili banku u jednacího centra a rozbili řadu oken a výloh; zraněno bylo 20 policistů.

Leden 2001 - Při protestech proti konání WEF v Davosu (25.- 30. ledna), jichž se zúčastnilo 1000 odpůrců globalizace, bylo sto demonstrantů zadrženo; menší incidenty byly též v Ženevě.

Březen 2001 - Na 4000 policistů zasahovalo 17. března proti 50.000 demonstrantů v Neapoli během konání konference Světového fóra. Policie použila slzný plyn a gumové obušky. Zraněno bylo asi 50 policistů a zhruba 70 demonstrantů.

Duben 2001 - Střety antiglobalistů s policií si 20. dubna při zahájení celoamerického summitu v Quebeku vyžádaly zranění 46 policistů a 150 demonstrantů. Škody byly vyčísleny na několik desítek milionů dolarů, asi 430 radikálů policie zatkla.

Červen 2001 - Demonstrace narušily summit EU ve švédském Göteborgu (14.-16. června). Zasahovalo na 4000 policistů, 56 z nich utrpělo zranění. Zadrženo bylo asi 600 demonstrantů.

Červenec 2001 - Protesty v italském Janově v souvislosti se summitem skupiny G8 (20.-22. července), do nichž se zapojilo přes 100.000 lidí a nasazeno bylo 20.000 policistů, si vyžádaly smrt jednoho demonstranta. Policie zadržela 301 osob, zranění utrpělo 231 lidí. Škody odhadnuty na 45 milionů dolarů.

Únor 2002 - Během bezpečnostní konference v Mnichově (2.-3. února) se do bavorské metropole sjelo 5000 antiglobalistů. Nasazeno bylo přes 3000 policistů, kteří zadrželi 500 lidí.

Březen 2002 - Při barcelonském summitu EU (15.-16. března) se první den seběhlo několik potyček mezi policisty a odpůrci globalizace. Pokojná statisícová demonstrace se konala na závěr summitu; policie zadržela asi 50 lidí.

Září 2003 - Na okraj demonstrace asi 6000 zemědělců z celého světa v místě konání zasedání WTO v mexickém Cancúnu spáchal na protest proti tlaku WTO na zemědělství sebevraždu jihokorejský zemědělec.

Říjen 2003 - Policie se střetla v Římě s odpůrci globalizace, kteří demonstrovali proti summitu EU. Několik desítek demonstrujících bylo zraněno, další byli zadrženi. Podle organizátorů protestů bylo v průvodu na 70.000 lidí.

Prosinec 2005 - Asi tisícovka nespokojenců se účastnila násilných demonstrací proti summitu WTO v Hongkongu. Přes 70 lidí bylo zraněno, policie zadržela kolem tisícovky osob, většinu z nich později propustila.

Červen 2007 - Podle policie asi 25.000, podle organizátorů však až 60.000 lidí demonstrovalo proti summitu G8 v severoněmeckém Rostocku. Akci ovládlo zhruba 2000 agresivních radikálů. Zraněno bylo přes 500 lidí, z toho přibližně 400 policistů, zadrženo bylo na 125 lidí. Policie použila proti radikálům slzný plyn a vodní děla.

 

2.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ladislav Okleštěk
6 33

Hejtmanem olomouckého kraje je Okleštěk. Sesazený Košta asi ANO opustí

Ilustrační foto.
6

Cukrárna Šárka v Michálkovicích končí, hlavním důvodem je EET

AUTOMIX.CZ

Škoda vážně chystala vlastní pick-up. Neklaplo to. Zatím...

V posledních letech se několikrát objevily zprávy, že Škoda zvažuje výrobu pick-upu. Nejčastěji se přitom hovořilo o vlastní verzi Volkswagenu Amarok. Nyní se ukazuje, že na těchto informacích opravdu něco bylo.

Filipínští islamisté sťali uneseného Němce, nedostali výkupné

Filipínská teroristická skupina Abu Sayyafa zavraždila sedmdesátiletého německého rukojmího, což ukazuje dnes zveřejněný videozáznam činu. Smrt svého občana potvrdila a odsoudila vláda v Berlíně. Filipíny označily zločin za barbarský. Muže radikální islamistická organizace unesla loni v listopadu, když se plavil kolem jednoho z ostrovů na jihozápadě Filipín. Jeho devětapadesátiletá partnerka přišla o život už při únosu.

Národní galerie má novou ostrahu. V úterý už bude přístupná expozice

Národní galerie (NG) v Praze dnes uzavřela novou smlouvu o ostraze svých šesti objektů i uměleckých děl se společnostmi G4S a Indus. "Noví dodavatelé od úterý 28. února, kdy se výstavní prostory Národní galerie znovu otevřou pro návštěvníky, zajistí kompletní služby," uvedla NG na webu. Své objekty NG o víkendu uzavřela kvůli sporům s bezpečnostní agenturou ABAS IPS Management.

Student z Brna vymyslel jedinečný výpočet. Dostal cenu Wernera von Siemense

Už jako středoškolák chodil občas o prázdninách vypomáhat do Ústavu přístrojové techniky Akademie věd. „Hrozně mě to bavilo. Tak jsem u toho pak už zůstal," vzpomíná pětadvacetiletý Tomáš Pikálek. Jeho diplomové práci letos v únoru udělila porota prestižní cenu Wernera von Siemense pro mladé talentované vědce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies