Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mobily mění obsah internetu, lákají na něj více lidí

Pokud globalizace existuje, tak určitě v online světě. Digitalizace nebyla nikdy "světovější" než dnes. Pokud používáte „chytrý telefon" můžete se přesvědčit, zda se najdete ve studii digitálních analytiků ComScore, která analyzuje chování uživatelů jednotlivých zařízení. A na co nejvíce klikáme? Pardon, ťukáme prstem.

21.3.2017
SDÍLEJ:

Digitální technologieFoto: ČTK/DPA

Počet uživatelů internetu se celkově za posledních dvacet let více než ztrojnásobil. Připojujeme se k němu už tak nějak samozřejmě, nové trendy ale přicházejí sami, jako bychom si je ani neuvědomovali. Podle ComScore počet lidí, kteří se připojují k internetu přes počítač, narostl za rok 2016 pouze o čtyři procenta, ale strmě narostl počet těch, kteří se připojují přes mobil. Čas strávený mobilním surfováním se zvýšil za rok 2015 meziročně například v Brazílii o 283 procent a v Británii o 186 procent. S digitálním světem silně mávají chytré telefony.

Čtěte také: Internet v Česku slaví 25 let, jako první se připojil tunový počítač

Ve světe se lidé podle ComScore připojují na internet z mobilu nejvíce mezi sedmou až desátou hodinou, ze stolního počítače mezi desátou až pátou hodinou a večer po osmé hodině nejvíce surfují z tabletu.

Mobily ale nepřebírají jen to, co dělají stolní počítače, nýbrž je doplňují. Jejich hlavním úkolem je přilákat na internet více lidí. Přibývají ale lidé, kteří se připojují jen z mobilu a počítač vůbec nepoužívají. Nejvíce jich je ve Španělsku, za rok 2015 jich přibylo 37 procent, v Brazílii jich přibylo 29 procent, ale třeba v Číně díky nárůstu používání „chytrých telefonů" jich je o 22 procent více než v roce 2014.

Nárůst mobilního surfování potvrzuje i analytik Deníku Lukáš Schejbal: „Trend nárůstů uživatelů prohlížejících si web na mobilech dlouhodobě roste, až o desítky procent." Weby se rovněž musejí přizpůsobit prohlížení na mobilech „Při tvorbě webového obsahu Deníku se na tento trend zaměřujeme," dodává Schejbal.

Nárůst čtenářů prohlížejících si Deník v mobilech

U starších lidí jsou hitem videa

ComScore přišla se zajímavým zjištěním. Starší lidé tráví více času sledováním videí než mladí, zejména ti ve věkové kategorii 55+. Mladší lidé (35 a mladší) je sice předběhnou co do počtu zhlédnutých videí, stráví u nich ale méně času. Přičemž nejsledovanější jsou videa ze sociálních sítí a zpravodajství.

V mobilech jsou nepřekvapivě největším hitem sítě. V porovnání s počítačem se lidé ve světě přes mobily přihlašují na sociální sítě o tři sta procent více a stejně tak více klikají na zpravodajství.

Zábava a portály je zajímá však méně, než na počítači. V celkovém počtu ale největší nárůst zaznamenala témata jako cestování (+38 procent), nebo nákupy (+27 procent). Obchod a finance narostly jen o 18 procent. Netáhnou ale nové aplikace, jelikož weby svůj obsah mobilům přizpůsobují a aplikace tak nejsou tolik potřeba.

Čtěte také: Internetová ekonomika posílila. Tvoří 4 procenta HDP
Autor: Pavel Kopecký

21.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

z filmu Jana Svěráka Po strništi bos
9

RECENZE: Retro pro tátu. Strniště pro Jana Svěráka

Autobus RegioJet
12

Vystupte si v Dejvicích. RegioJet už nebude ze severu zajíždět do centra Prahy

Zlatá bula sicilská na Hradě. Výročí sto let republiky připomene výstava

U příležitosti 100 let od založení Československa budou na Pražském hradě příští rok uspořádány tři výstavy. Ukázány na nich budou třeba Zlatá bula sicilská, pohřební insignie krále Přemysla Otakara II. a zemské desky. Memorandum k uspořádání výstav na Pražském hradě dnes podepsali zástupci pořádajících institucí.

Pohledem Stanislava Šulce: Slyšet HDP růst

Výkon ekonomiky je stále obdivuhodnější. Tedy alespoň to tak vypadá u stolů makroekonomů, kteří sledují výlučně růst hrubého domácího produktu. Růst HDP o 4,5 procenta by nám mohli ostatní snad i závidět. Proti tomu však stojí rostoucí počet nespokojených lidí, kterým je růst HDP lhostejný, protože jej jednoduše neprožívají. Kvalita jejich životů stagnuje stejně jako platy, mírný růst vyváží stále sílící zdražování, které se zdaleka neomezuje jen na máslo.

Libanon zrušil zákon, který umožňoval pachatelům znásilnění vzít si své oběti

Aktivisté za práva žen se radují. Dlouho požadovali zrušení článku 522 trestního zákona, ke kterému nyní došlo. Jejich kampaň podpořil ministr pro záležitosti žen Jean Oghassabian, který uvedl, že zákon je "z doby kamenné". Podobné právní předpisy byly nedávno zrušeny také v Tunisku a Jordánsku.

Podvodníci zaplavují sociální sítě. Chtějí získat peníze skrze falešné profily

Neposílejte nikomu svoje číslo, policie varuje před podvodníky, kteří vytvářejí falešné profily na Facebooku a chtějí získat peníze. Méně pozorné uživatele dokáží připravit o tisíce korun. Snaží se získat ověřovací SMS pro internetové mobilní platby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení