Uvádí se to v prohlášení ukrajinského ministerstva zahraničí, které bylo dnes vydáno v Kyjevě.

"Žádné vnitřní procesy či okamžité události nemohou být příčinou odmítnutí evropsko-ukrajinské vzájemnosti, protože jde o strategickou perspektivu vztahů Ukrajiny s EU," uvádí se v prohlášení, které reaguje na silnou vlnu protestů proti odsouzení Tymošenkové za údajné překročení premiérských pravomocí v roce 2009. Za sjednání přemrštěné ceny za ruský zemní plyn byla bývalá premiérka odsouzena k sedmi letům vězení.
"Dnes ohlášený rozsudek je záležitostí soudu," stojí v dokumentu. "Odsouzená a její advokáti mají dostatek nástrojů, aby se proti rozhodnutí soudu odvolali. Ukrajinská státní moc v rámci svých ústavních pravomocí učiní vše pro to, aby tento proces byl transparentní. Výkonná moc se do něj nebude vměšovat."

Ukrajinské ministerstvo upozorňuje, že připravovaná novela trestního zákoníku může vyjmout čin, z něhož byla Tymošenková obviněna, ze seznamu deliktů spojených s vazbou. "Nyní je řada na poslancích," odkazuje prohlášení na chystané parlamentní hlasování o legislativních změnách.

Ukrajinští, ale ani západní činitelé nemají právo vyvíjet tlak na soudní moc, zdůrazňuje ministerstvo. "Soudní proces stejně tak nemůže být využíván jako prostředek nátlaku při jednání o asociační smlouvě… Je třeba využít historickou šanci, projevit politickou vůli a prozíravost a rozhovory úspěšně dokončit," píše se v dokumentu.

Jednání o asociační smlouvě jsou podle kyjevského tisku před dokončením a předpokládalo se, že dohoda bude uzavřena do konce letošního roku. Po odsouzení Tymošenkové ale v Bruselu sílí hlasy, aby sbližování Ukrajiny s Evropou bylo kvůli zneužívání justice v boji s opozicí zablokováno.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nedávno řekl, že i když bude asociační dohoda formálně připravena, schválení v národních parlamentech členských zemí nelze očekávat, bude-li Tymošenková ve vězení.