Chtěli svoje děti učit doma, ale v Německu jim to zakázali. Dokonce si policisté chodili po ránu pro děti a vodili je přes odpor manželů Uweho a Hannelore Romeikeových do školy.

Teď o rodince s pěti dětmi z německého městečka Bissingenu mluví celé Spojené státy a Německo se červená. Romeikeovi totiž minulý týden dostali v USA politický azyl. Tedy něco, co nedostávají lidé z vyspělého západního světa, natož pak z velmoci jakou je Německo.

Přísně nábožensky založení evangelíci opakovali, že německé školy upadají a dávno už na nich neplatí křesťanské hodnoty, ve kterých chtějí vychovávat své potomky. Učebnice jsou prý plné rouhání a klení, je v nich více čarodějů než Boha. A ve škole šikana.

Proto se děti učily doma. Jenže v Německu platí povinná školní docházka a učit děti doma nepřipadá v úvahu. Měsíce se Romeikeovi přetahovali s úřady. „Stáli (policisté) na zápraží a hrozili, že vyrazí dveře,“ tvrdí Uwe. Roku 2007 Ústavní soud rozhodl, že ve složitých případech může děti odebrat sociální úřad.

Azyl kvůli náboženskému pronásledování

„Věděli jsme, že musíme tenhle stát opustit,“ řekl tehdy Spiegelu otec. Prodal svůj klavír a v létě 2008 odešel s rodinou do Tennessee.
Požádali o azyl. Důvod? Náboženské pronásledování v Německu. Takový případ tam úřady ještě neřešily.

Uspěli. „Lidé, kteří chtějí své děti vyučovat doma, jsou zvláštní skupinou, kterou se pokoušela německá vláda utlačovat. Mají odůvodněný strach,“ prohlásil soudce Lawrence Burman. „Doufáme, že se v Německu něco pohne,“ věří právník rodiny Mike Donnelly.

V USA je takzvaný Homeschooling povolen. Přes milion dětí učí rodiče a nikoliv školy, v Německu je to zakázané a hrozí za to pokuty i vězení. Přesto například list Hamburger Abendblatt odhaduje, že až tisíc dětí potají rodiče učí číst, psát a počítat. Formálně je třeba nahlásí na soukromou školu. Jedněm se nelíbí metoda studia, jiným zase předměty typu sexuálnívýchova.

„Nemohu pochopit, jak demokratická země jako USA může zpochybnit demokraticky přijaté zákony Německa,“ kroutí hlavou prezident svazu učitelů Josef Kraus. Rodiče podle něj své potomky ochuzují o budoucnost. Navíc Německo nabízí širokou škálu škol.

Například v Británii, Rakousku i Francii mohou rodiče učit děti doma. Musí pak ale složit státní zkoušky.