Josef Fritzl, který v rakouském Amstettenu skoro čtvrt století věznil ve sklepě a znásilňoval vlastní dceru a zplodil s ní sedm dětí, uslyšel ve čtvrtekrozhodnutí poroty a soudu.

"Jednoznačně vinen z vraždy," znělo rozhodnutí osmi žen a mužů, kteří ho sdělili ve čtvrtek po čtrnácté hodině. Fritzla do sálu přivedlo dvanáct ozbrojených strážců. Všech osm porotců hlasovalo ve všechšesti bodech obvinění stejně - vinen.

Do konce života bude Josef Fritzlumístěn ve věznici se speciálním oddělením, kde bude možná jeho terapie pod vedením psychiatrů a psychologů. Rozsudek je pravomocný, nikdo se proti němu neodvolal.

"Po vyslechnutí rozsudku se zdálo, že obžalovaný se vzchopil. Po krátké poradě se svým obhájcem sdělil, že rozsudek přijímá," uvedl později na tiskové konferenci nadporučík Erich Huber-Günsthofer, zástupce ředitele vazební věznice v St. Pöltenu.

Ředitelství rakouských věznic bude v příštích dnech rozhodovat, do kterého zařízení bude Josef Fritzl umístěn. V úvahu připadají čtyři věznice. V současné době sdílí Fritzl celu se dvěma dalšími vězni a jsou přijata standardní opatření, aby nespáchal sebevraždu.

"Je příčetný a dostal trest odnětí svobody, proto nebude umístěn ve speciálním psychiatrickémzařízení," dodalHuber-Günsthofer.

"Přestože dostal doživotní trest, může se Josef Fritzl teoreticky dostat na svobodu po odpykání 15 let," uvedl mluvčí zemského soudu v St. Pöltenu Franz Cutka. Ten také na otázky novinářů sdělil, že Fritzlova dcera Elisabeth nepožádala o nějaké odškodnění, které by jí měl vyplatit. Fritzlův majetek je v konkurzu.

Kauza Josef Fritzl

Čtvrteční jednání začalo v 9 hodin ráno.

Žalobkyně Christiane Burkheiserová se ve své dopolednířeči vyslovila pro udělení maximálního, tedy doživotního trestu odnětí svobody.

Obhájce Rudolf Mayer poté ve své závěrečné řeči uvedl, že duševní poruchy by se měly vzít v úvahu jako polehčující okolnosti při rozhodování o verdiktu nad Fritzlem.

„Můj klient je zodpovědný za své činy, ale jeho osobnost má duševní odchylky. On si nezvolil sám, jaký je,“ uvedl obhájce při posledním dnu soudního procesu v rakouském St. Pöltenu.

Mayer také argumentoval, že ačkoli se Ftitzl přiznal k vraždě jednoho ze sedmi dětí, které zplodil s vlastní dcerou, smrt novorozence by se neměla považovat za vraždu.

Vše, co mělo být k případu uvedeno, už bylo od pondělí řečeno. Včetně středečního přiznání Fritzla ke všemu, z čeho je obviňován.

V budově zemského soudu v St. Pöltenu hned ve čtvrtek ráno tři profesionální soudcové přednesli porotě otázky, na které měli porotci odpovědět a určit vinu či nevinu obžalovaného Fritzla. Každý bod obžaloby měl hlavní otázku a eventuálně i vedlejší otázky.

Po odeznění otázek a řečí prokurátorky a obhájce se osm porotců odebralo do místnosti, v níž rozhodovali o míře viny obviněného.

ZACO BYL JOSEF FRITZL ODSOUZEN

Za vraždu V roce 1996 zemřelo jedno z dvojčat, které mu dcera porodila. Fritzl přiznal, že jeho mrtvé tělo spálil. Za vraždu dostal doživotí.

Za zotročování V letech 1984 až 2008 Fritzl držel svou dceru Elisabeth ve sklepě, často spoutanou.

Za znásilňování Fritzl pravidelně dceru sexuálně zneužíval mezi 30. srpnem 1984 a 30. červnem 1989.

Za krvesmilstvo Vztahovalo se na stejné období jako znásilňování.

Za omezování osobní svobody Tři děti, které mu Elisabeth zplodila, držel Fritzl protizákonně v zajetí v podzemním úkrytu. Nikdy neviděly denní světlo. Další tři děti Fritzl legálně adoptoval a vychovával je nahoře v bytě s manželkou.

Za vyhrožování násilím Mezi 28. srpnem 1984 a 26. dubnem 2006 Fritzl opakovaně dceři a později i jejím dětem vyhrožoval plynem a výbušninami, jestliže se pokusí utéct.