Předseda italské biskupské konference Bagnasco na rostoucí tlak na Vatikán, aby se skandálům rozhodně postavil, odpověděl v rozhovoru pro italský ekonomický deník Il Sole 24 Ore, o kterém informovala agentura Reuters. Pedofilii nazval "odporným zločinem", který je o to závažnější, pokud ho spáchal člen církve.

"Cítím hanbu a výčitky svědomí vůči každému, kdo byl zneužit, a jejich rodinám, obzvláště v těch případech, kdy jim nenaslouchali ti, kdo měli včas zasáhnout," řekl.

Prošetřené případy podcenění a nesprávného zacházení s fakty nebo případné zastírání budou muset být "přísně potrestány v rámci i mimo církev, a jak se již v některých případech stalo, budou muset vést k sesazení a odchodu dotyčných."

Podle Reuters jde o znak, že Vatikán, který dosud spekulace o zatajování afér odmítal, mění postup.

Obvinění, že se ještě jako kardinál snažil zabránit zbavení hodnosti kalifornského kněze, jenž sexuálně zneužíval děti, se dotkla již papeže Benedikta XVI. Agentura AP uvedla, že v dopise z roku 1985 jako tehdejší kardinál Joseph Ratzinger prý napsal biskupovi v americkém Oaklandu, že na posouzení žádosti o zbavení hodnosti kněze Stephena Kiesleho potřebuje víc času a musí zvážit "blaho univerzální církve". Vatikánský právník v reakci na to v sobotu obvinil média, že dělají unáhlené závěry.

Papeže se před "zbytečnými a pomlouvačnými" tvrzeními zastal také Bagnasco, podle nějž se katolický primas tolika letech v církvi "očistil od jednotlivců, kteří…poškodili její tvář a důvěryhodnost".

Církev v Evropě se potýká se skandály kolem sexuálního zneužívání dětí kněžími od počátku roku. Desítky případů byly v posledních měsících odhaleny v mnoha evropských zemích včetně Německa, odkud pochází současný papež. Události staré i několik desetiletí vypluly na povrch také v Irsku, Rakousku, Švýcarsku, Nizozemsku nebo v Itálii.

Papež se 20. března omluvil v pastýřském listu irským katolíkům a nařídil vyšetřování případů v silně katolické zemi. Od té doby se k rostoucím aférám nevyjádřil.