Klíčovým prostředkem státní politiky v Egyptě je zatýkání, po němž lidé zmizí. V nebezpečí je každý, kdo se odváží vyjádřit kritiku, uvádí zpráva.

Odpůrci režimu jsou podle AI zatčeni bez možnosti kontaktu s rodinou nebo právníkem a jsou zadržováni bez vznesení obžaloby nebo zahájení procesu. Za prvních pět měsíců letošního roku takto zmizelo 630 lidí. V průměru tak od roku 2015 denně mizí čtyři nebo pět lidí, polovina z nich se nemusí nikdy znovu objevit, tvrdí AI ve zprávě, která má 71 stran.

Přináší také svědectví, z nichž vyplývá, že agenti mučí lidi elektrošoky, bitím, věšením za ruce a nohy i sexuálním zneužíváním. Mezi zadrženými jsou také děti ve věku 14 let. Lidé jsou "tajně zadržováni několik dní až několik měsíců," uvádí zpráva.

Egyptské úřady odmítají obviňování z mučení, ale ochránci lidských práv často viní vládu prezidenta Abdal Fattáha Sísího z útlaku. Také egyptská rada pro lidská práva na situaci upozornila, když začátkem července oznámila 266 případů zmizelých občanů v období od loňského dubna do letošního března. Sísí se k moci dostal po svržení Muhammada Mursího v roce 2013.

"Boj proti terorismu slouží jako záminka k únosům, výslechům a mučení lidí, kteří nesouhlasí s politikou (státu)," sdělil ředitel blízkovýchodní a severoafrické sekce AI Philip Luther. Podle něj musí zejména členské země Evropské unie a Spojené státy použít svůj vliv a přinutit Egypt skoncovat s tímto násilím.