Rozhodnutí Egypta vybít prasata, ačkoli na jeho území nebyl dosud zaznamenán žádný případ této nemoci u zvířat ani u lidí, byl široce kritizován.

V Alexandrii na severu země byla již poražena stovka zvířat a v Káhiře bylo na porážku odvezeno 28.000 prasat, píše egyptská agentura Mena a dodává, že celkem bylo dnes zabito již 550 zvířat.

Některé provincie začaly iniciativně vybíjet prasat okamžitě poté, co vláda toto opatření ve středu vyhlásila.

Celá operace bude trvat tři týdny až měsíc, uvedl ministr zemědělství.

Každé prase bude podle ministerstva vyšetřeno, zda není postiženo nějakou nemocí. Pokud bude v pořádku, bude jeho maso zmraženo a vráceno majiteli. Kromě toho by měli chovatelé prasat dostat ještě kompenzaci.

Vybíjení prasat je těžkou ranou pro třídiče odpadu, jejichž velká část příjmů pochází z chovu prasat. Mezi chovateli a policisty, kteří přišli odvézt zvířata na porážku, vypukly minulou středu incidenty.

Úřady nejprve prezentovaly porážku prasat jako preventivní opatření kvůli prasečí chřipce, později ale připustily, že jde o veřejné hygienické opatření, jehož cílem je ozdravit chovy členů koptské menšiny (křesťané).

„Úřady využily této příležitosti, aby daly do pořádku divoký chov v Egyptě,“ řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Až dosud prasata žila „se psy, kočkami, krysami, drůbeží a lidmi, všichni ve stejné zóně s odpadky“. „Za dva roky se prasata vrátí, ale my musíme nejprve vybudovat ve zvláštních zónách nové farmy, jako je to v Evropě,“ prohlásil mluvčí.

Světová zdravotnická organizace se postavila proti vybíjení prasat a označilo ho za naprosto neoprávněné v boji proti chřipkovému viru A(H1N1).