Ruský premiér Vladimír Putin vyhověl tlaku a prohlásil, že komplex musí být přenesen na jiné místo. Přestože se nejedná o přímé nařízení, smysl slov šéfa ruské vlády bude mít s největší pravděpodobností pro úředníky direktivní charakter.

Největší část olympijského komplexu měla být vybudována v nárazníkové zóně chráněné přírodní rezervace. Proti tomu však od loňského roku bojovali ekologové ze Světového fondu na ochranu přírody (WWF), ruští členové Greenpeace a další organizace.

„Chtěl bych vám pogratulovat k přijetí tohoto rozhodnutí, v opačném případě mohly vzniknout dlouhodobé problémy,“ reagoval na Putinova slova předseda koordinační komise Mezinárodního olympijského výboru Jean-Claude Killy.

Boby v chráněné oblasti

Nejsložitější část sportovišť – dráhu pro sportovní boby – chtěli ruští pořadatelé postavit v nárazníkové zóně chráněné oblasti Západní Kavkaz.

„Jsem si jistý, že díky dnešnímu rozhodnutí se podaří zachovat nejcennější místa národní rezervace v Soči a tím bude navíc zachována hodnota unikátního masívu na Severním Kavkaze, který nemá ani v Gruzii, ani v Íránu, Ázerbájdžánu nebo Arménii obdoby,“ citovala agentura RIA slova ředitele WWF v Rusku Igora Čestina.

Ekologické organizace již dříve vypracovaly 16 alternativních míst pro výstavbu olympijského sportoviště. Čestin tak doufá, že se pořadatelé společně s Mezinárodním olympijským výborem rozhodnou pro jedno z nich.

Ruská vláda již dříve přislíbila uvolnit na ekologické potřeby, které vzniknou během výstavby sportovišť a renovaci infrastruktury Soči a jeho okolí, 499 milionů rublů.