Prohlásil to dnes bavorský ministr zdravotnictví Markus Söder po setkání se spolkovou ministryní zemědělství Ilse Aignerovou. Poprvé jí však podlehlo malé dítě - dvouletý chlapec z dolnosaského Celle. Počet obětí epidemie se tak v Německu vyšplhal na 36, jednoho mrtvého již dříve ohlásilo Švédsko.

Podle berlínského Institutu Roberta Kocha (RKI) se smrtícím typem bakterie EHEC od vypuknutí nynější epidemie zhruba v polovině května nakazilo 3235 osob. V pondělí uváděl o sedm infikovaných méně. U 781 se podle RKI projevil takzvaný hemolyticko-uremický syndrom (HUS), jenž má za následek chudokrevnost, poruchy nervového systému a selhávání ledvin.

Většinu obětí doposud tvořily dospělé ženy. Nejmladší z nich bylo 20 let. Jejich seznam však dnes rozšířil dvouletý chlapec, který trpěl HUS. V jeho rodině se EHEC nakazil i jeho desetiletý bratr a otec, oba se ale podle tamních lékařů uzdravují. Jak se do jejich těl nebezpečná bakterie, způsobující těžké a krvácivé průjmy, dostala, není zatím známo.

"Vlna onemocnění EHEC jak v Bavorsku, tak v celém Německu opadává," konstatoval ještě před oznámením nové oběti Söder na společné tiskové konferenci s Aignerovou. Ministryně přislíbila farmářům, jejichž produkci epidemie negativně poznamenala, rychlou pomoc v podobě výhodně úročených půjček. K tomu budou mít podle ní nárok na část z kompenzací, které pro ně chystá Evropská unie. Ta pro tento účel už dříve vyčlenila 210 milionů eur (pět miliard Kč).

Německé úřady několik týdnů nedoporučovaly občanům jíst syrová rajčata, salát a okurky, které považovaly za možný zdroj infekce. Zemědělcům tak výrazně klesly tržby, část sklizně museli zlikvidovat a vznikly jim podle odhadů škody v řádech milionů eur.

Poptávka po těchto druzích zeleniny nyní znovu začala v Německu mírně stoupat, oznámil dnes tamní svaz zemědělců. Salátu se v současnosti podle jeho představitelů sklízí 30 procent obvyklého množství, před týdnem to ale bylo jen 20 procent. "Všechno, co je pod 100 procent, znamená ztrátu," uvedl Klaus-Dieter Wilke. Podle průzkumu, který si němečtí zemědělci nechali udělat, hodlá nadále zeleninu nekupovat sedm procent německých spotřebitelů, 40 procent bude prý k nákupu přistupovat zdrženlivě.

Jako zdroj nákazy nadále platí klíčky z farmy v dolnosaském Bienenbüttelu, a to konkrétně z brokolice, česneku a pálivých papriček. Němečtí zdravotníci nicméně doporučují preventivně nekonzumovat žádné klíčky, a to ani ty pěstované doma. Bakterie EHEC byla nově objevena také na listovém salátu, který pocházel z pěstírny v bavorském Fürthu. Söder nicméně dnes uklidnil, že s největší pravděpodobností se nejedná o smrtelnou variantu O104, která má na svědomí aktuální problémy.

V Německu kvůli jejímu šíření narostl počet lidí, kteří potřebují novou ledvinu od dárce. Nyní je v tamních nemocnicích asi sto pacientů, kteří budou bez transplantace odkázáni po zbytek života na dialýzu. Ve Spolkové republice se přitom náhradních orgánů už tak nedostává. Na čekací listině na novou ledvinu je v současnosti okolo 8000 osob. Ročně se jí dočká zhruba jen 3000 Němců.

Čtěte také: V Německu 35 obětí, v podezření tři druhy klíčků