VYBERTE SI REGION

EU schválila výrobu potravin z klonovaných zvířat

Brusel - Mléko a maso z klonovaných zvířat a jejich potomstva jsou stejně zdravotně nezávadné jako produkty z konvenčně chovaných zvířat. Vyplývá to ze čtvrteční zprávy Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA).

26.7.2008
SDÍLEJ:

Odpůrci genetického inženýrství asi nepotěšil verdikt úřadu EFSA, že maso z klonovaných zvířat je nezávadné.Foto: isifa


Autor: Tomáš Novák

BRUSEL – Závěrečnou vědeckou zprávu o důsledcích klonování zvířat na zdravotní nezávadnost potravin vydal ve čtvrtek Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA).

„Skladba a vyživovací hodnota masa a mléka z klonovaných zvířat a jejich potomstva se neliší od potravin, které získáváme z konvenčně chovaných zvířat,“ uvedl profesor Vittorio Silano, předseda vědeckého výboru EFSA.

Zpráva úřadu nicméně připouští, že materiál sice obsahuje dostatečně autoritativní závěry, ale přesto je částečně neúplný. Studie vypracovaná na žádost Evropské komise z února 2007 dospěla k rozhodnutí, že „v případě hovězího a vepřového masa nejsou zdravotní rizika pravděpodobná“.

„Důvěrně můžeme říct, že je nepravděpodobné, že se vyskytnou problémy. Věda obyčejně nedává definitivní odpovědi typu "ano“ či „ne“, řekl Salino s tím, že v uvedeném případu doporučil další výzkum.

Studie rovněž upozornila na problematiku zdraví a životních podmínek chovných zvířat, které často nepříznivě ovlivňují velké množství klonů. „Neexistuje však důkaz pro přenos na další generaci,“ prohlásil profesor Dan Collins z vědeckého výboru EFSA.

Podle jeho slov musí být pro výrobu potravin využívána zásadně zdravá zvířata. Je proto důležité vyřadit z potravinového řetězce nemocné kusy.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) poskytuje nezávislé vědecké poradenství ve všech otázkách, které mají dopad na bezpečnost potravin. Jeho náplní je zdraví zvířat a jejich dobrých životních podmínek, ochrana rostlin a výživy. Studie úřadu vycházejí z právních předpisů Evropské unie.

26.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jiří Suchý zkolaboval během vystoupení v klatovském divadle

Klatovy - Vystoupení s kolegyní Jitkou Molavcovou nedokončil v pondělí večer v klatovském divadle Jiří Suchý.

AKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto

Policisté zadrželi muže podezřelého z únosu šestileté dívky

Malou dívenku odlákal v pondělí cizí muž do lesoparku v Třinci. Policisté je oba společně našli po několika desítkách minut, když do akce nasadili i vrtulník s termokamerou. Kriminalisté zjišťují, jestli se jednalo o sexuálně motivovaný čin.

Iniciátoři brněnského referenda poslali pozdě jména do komisí

Brno – Občanská aliance Referendum 2016, která je iniciátorem lidového hlasování o budoucnosti brněnského nádraží, propásla termín, do kterého měla poslat své zástupce do centrální volební komise a do okrskových volebních komisí. Město nyní řeší, zda existuje cesta, jak zástupce aliance do centrální komise dostat. V městských částech mohou zástupci být, avšak ne jako delegáti přípravného výboru referenda. Záleží na přístupu starosty každé městské části, řekl na úterní tiskové konferenci brněnský primátor Petr Vokřál (ANO).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies