Kanada už začala pracovat na změnách svého azylového systému, kvůli němuž problém s ČR vznikl. Jejich zrušení ale podle různých zdrojů může trvat i několik let. Podle některých europoslanců by víza mohla padnout až v roce 2013.

Hlasování o usnesení se uskuteční až na příštím jednání europarlamentua začátkem května, neboť zákonodárci tento týdne kvůli omezením v letecké dopravě všechna rozhodování odložili.

"Evropský parlament… opakovaně vyjadřuje znepokojení nad tím, že Kanada stále má vízové požadavky na občany České republiky, Rumunska a Bulharska, a vyzývá k tomu, aby tyto požadavky byly co nejrychleji odstraněny," píše se v návrhu nezávazné rezoluce, jejíž schválení europoslanci by neměl být problém.

Zákonodárci podle návrhu textu berou na vědomí, že kanadské úřady k obnovení víz pro Čechy přistoupily kvůli přílivu českých Romů. Text proto vyzývá členské země, aby adekvátně situaci tohoto etnika řešily.

Kanada jednostranně obnovila vízovou povinnost pro Čechy loni v červenci. Vysvětlovala to jako při podobné situaci před pár lety tím, že z Česka registruje velké množství žadatelů o azyl. Významný počet z nich tvořili Romové. Vůči Rumunům a Bulharům vízovou politiku Kanada uplatňuje stále, a to i poté, co jejich země vstoupily do EU v roce 2007.

O kanadsko-českém vízovém sporu budou v pátek na zasedání v Bruselu hovořit ministři vnitra zemí EU. Počátkem května to bude i jedním z témat summitu EU-Kanada, jak v úterý prohlásila šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová. "Náš cíl je jasný: chceme svobodu cestování bez víza do Kanady pro všechny občany EU, jak jen to bude možné," prohlásila Ashtonová před europoslanci.

"Vážím si toho, že europoslanci stojí solidárně při České republice. Text usnesení, které bude přijato za tři týdny v Bruselu, totiž vyzývá Kanadu, aby zrušila vízovou povinnost co nejdříve," uvedla v dnešním prohlášení česká lidovecká europoslankyně Zuzana Roithová. Jí ani jejím kolegům z nejsilnější lidovecké frakce se prý ale nelíbí, že Kanada definitivní odstranění víz plánuje prý až na rok 2013.

"Pokud Kanada a EU nedospějí k alespoň provizornímu řešení situace pro přechodné období 2010-2013, pak případný neúspěch při ratifikaci smlouvy v EP jde na vrub těmto zhoršeným diplomatickým vztahům, za což ponese odpovědnost kanadská strana," varovala Roithová i v dopise, který poslala předsedovi Evropské komise Barrosovi. Narážela tím na skutečnost, že EU nyní jedná s Kanadou o významné hospodářské smlouvě.