Evropa se dočkala. Po letech má ústavu. Řádná ústava to však není.

A co víc, nová pravidla fungování Evropské unie mají začít platit až na začátku českého předsednictví v roce 2009.

Lídři států sedmadvacítky se v noci na pátek v Lisabonu dohodli na znění smlouvy, která má nahradit odmítnutou euroústavu.

Podepisovat se bude v prosinci. Pokud ji pak ratifikují všechny země, čeká unii největší reforma v historii. Ubude poslanců a od roku 2014 i členů komise.

Komisaře nebudou mít všechny země, ale vždy jen dvě třetiny z nich. Změní se i systém hlasování a nová práva dostanou jednotlivé členské země.

Žlutá karta z ČR

Češi prosadili například do dodatku smlouvy pojistku, které se přezdívá po vzoru fotbalu „posílená žlutá karta“.

Jednotlivé země by tak mohly vracet zpátky Bruselu směrnice, které by pokládaly za nesmyslné.

„Zbavili bychom se jednosměrky, kdy nám někdo něco diktuje. Pokud by některý stát chtěl směrnici vrátit, musel by sehnat spojence v podobě nadpoloviční většiny parlamentů členských zemí,“ řekl Deníku europoslanec Jan Zahradil.

Českem prosazená „žlutá karta“ ale nemá velkou právní váhu. Není totiž závaznou součástí smlouvy, ale jen deklarací.

„Takové věci se dějí i teď a stačí k nim selský rozum. Všichni nás měli za blázny, proč to chceme,“ tvrdil europoslanec Josef Zieleniec. Sice bychom mohli nařízení pro nás nevýhodná blokovat, ale na druhou stranu by jiné země naopak mohly brzdit nás.

Polská delegace dosáhla svého

Polsko s pověstí největšího potížisty zase prosadilo, aby menšina států mohla dočasně zablokovat jednání o sporných otázkách v Radě EU. „Dosáhli jsme všeho,“ radoval se prezident Lech Kaczyński.

Jeho země navíc dostala nový post generálního advokáta u Evropského soudního dvora.

Italové si pro změnu vydobyli ve ztenčeném Evropském parlamentu jedno křeslo navíc.

Neuspěli Rakušané, kteří chtěli jednání blokovat kvůli vysokému počtu zahraničních studentů na jejich univerzitách.

Smlouva z Lisabonu vytvoří také nový post předsedy Evropské rady neboli schůzek šéfů států. Mohl by se jím stát bývalý britský premiér Tony Blair.

EU také bude mít ministra zahraničí, ač se mu tak říkat nebude.

Chybět však budou symboly jako hymna a vlajka.

„Lidé potřebují logo a znělku, se kterou se stejně jako v reklamě ztotožní. Takhle se nikdy nebudeme cítit evropsky,“ dodala europoslankyně Jana Hybášková.

Navíc se bojí, že smlouva bude nepřehledná. „Původní ústava měla zahrnout všechny dosavadní pod jednu střechu. Teď vznikla jen další navíc,“ myslí si poslankyně.