Směr-SD vyjednává o složení kabinetu s nacionalistickou Slovenskou národní stranou (SNS), jakož i se dvěma stranami pravého středu - Síť a Most-Híd, které o víkendu přehodnotily původně odmítavý postoj k povolební schůzce s Ficovou stranou.

"Budeme (v úterý) definitivně rozhodovat o programových prioritách jako o něčem, co by mohlo být i součástí dohody o spolupráci čtyř subjektů při vytváření vlády," řekl Fico, který jako předseda vítězné strany ve volbách dostal minulý týden pověření od hlavy státu na vytvoření nové vlády. Fico dodal, že během jednání zástupci čtyř stran nenašli taková témata, která by je zcela rozdělovala.

Směr-SD, SNS, Most-Híd a Síť získaly ve volbách 85 křesel ve 150členné sněmovně. Strana Síť, která byla před volbami označována za hlavního vyzývatele vládního Směru-SD a nakonec jen těsně překročila pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny, ale čelí kvůli jednáním se Směrem-SD vnitrostranickému rozkolu. Už tři z deseti zvolených poslanců Sítě oznámili, že v případě spolupráce strany se Směrem-SD řady Sítě opustí. I v takovém případě by ale zmiňovaná čtyřkoalice měla v parlamentu pohodlnou většinu.

Případnou koalici čtyř zmiňovaných stran pozorovatelé po volbách označili za jedno z řešení volebního patu, kdy se do sněmovny dostalo osm politických stran a hnutí včetně krajní pravice. Takové spojenectví by znamenalo, že poprvé v novodobé historii země by součástí vládní koalice byly nacionalistická SNS a strana Most-Híd, zástupce početné maďarské menšiny.

V uplynulém volebním období měla Ficova formace v parlamentu pohodlnou většinu a vládla sama.