Učitelka z oblasti města Besançon o adopci marně usilovala deset let, ačkoli francouzský zákon umožňuje adopci nesezdaným osobám. Rozhodnutí může být průlomové tím, že může představovat precedens pro případné další právní spory týkající se úsilí o adoptování dítěte příslušníkem homosexuální komunity.

Úřady odmítaly dát povolení žadatelce Emmanuelle B., která neskrývala svou sexuální orientaci, ani v jaké domácnosti žije. Soud podle deníku Le Monde nerozhodl, že homosexuálové smějí adoptovat dítě a že totéž mohou homosexuální páry. Souhlasil nicméně se stanoviskem Mezinárodního soudu pro lidská práva, že není možné odmítnout adopci nesezdané osobě jen proto, že tento člověk je homosexuál.

Diskriminace

Právě mezinárodní tribunál odsoudil v Francii v lednu 2008 za sexuální diskriminaci a poukázal na to, že dítě si může adopcí pořídit i člověk nežijící v manželství. Pokud je překážkou sexuální orientace, pak jde o diskriminaci.

Lesbický pár měl při žádostech o adopci na své straně i sociální pracovníky, kteří při seznámení se s poměry v jejich domácnosti vydávali kladné hodnocení ohledně možné adopce dítěte ve věku od šesti měsíců do deseti let.

Administrativní rada regionu Jura, která se k těmto občanskoprávním záležitostem vyjadřuje, ale své svolení odmítala dát a tvrdila, že pár se dostatečně neshoduje na věku dítěte a že partnerka oficiální žadatelky neprojevovala dostatečné nadšení pro adopci.

Úřadu hrozí pokuta

Vycházela přitom z kontroverzních pasáží zákona, že o adopci může žádat manželský pár nebo jednotlivec. Na dvojice žijící ve volné domácnosti, natož na dva homosexuály, ale nepamatuje. V takovém případě ovšem nezbývá osobám toužícím po dítěti, než aby se hlásily jako jednotlivci, pak ale může při zkoumání jejich životní situace následovat ponižující procedura.

Administrativní rada nicméně oznámila, že rozhodnutí soudu se podřídí a zaplatí také soudní výlohy žadatelky. Úřadu rovněž hrozí pokuta za prodlení ve vyřízení její žádosti.