Představitelé izraelské armády uvedli, že se postupně stahují tanky a pozemní jednotky, které v rámci pozemní operace vstoupily 3. ledna do Gazy. Cílem akce bylo zabránit raketovým útokům Hamásu na jižní území židovského státu.

V souvislosti s odchodem izraelské armády premiér Ehud Olmert prohlásil, že „mise byla završena.“ Zdůraznil zároveň zvýšené diplomatické úsilí Spojených států, Egypta a evropských zemí, jehož cílem je zabránit opětovnému vyzbrojení Hamásu. Jde zejména o zastavení dodávek zbraní podzemními tunely podél hranice spojující Egypt s palestinským územím.

Stahování Izraelců z pásma Gazy následuje po nedělních jednáních v egyptském Šarm aš-Šajchu. Zúčastnil se jich prezident hostitelské země Husní Mubarak, předseda palestinské autonomie Mahmúd Abbás, generální tajemník OSN Pan Ki-mun a nejvyšší představitelé Francie, Německa, Velké Británie, Španělska a Itálie. Delegaci Evropské unie za české předsednictví zastupoval premiér Mirek Topolánek. Spolu s ním se rozhovorů účastnil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Po egyptském summitu se zástupci šestice evropských zemí sešli v neděli večer v Jeruzalémě s premiérem Olmertem. Ten dal jasně najevo připravenost židovského státu čelit případným útokům Hamásu, které by stávající příměří narušily.

Palestinští radikálové se přes ničivý úder Izraele necítí poraženi. „Nepříteli se nepodařilo dosáhnout jeho cílů,“ prohlásil vůdce Hamásu v pásmu Gazy Ismaíl Haníja.

Podle jeho názoru bylo rozhodnutí přistoupit na příměří pod podmínkou stažení izraelských jednotek „moudré a zodpovědné“. Mluvčí ozbrojeného křídla Hamásu Abú Ubajdá zároveň uvedl, že pokud Izrael nevyhoví požadavkům radikálů a do týdne se nestáhne, „budou otevřeny všechny možnosti.“